İstanbul'a gelen yerli ve yabancı turistlerin vazgeçilmezi olan Boğaz Turlarının fiyatları, turun içeriğine ve bölgesine göre değişiyor. Eminönü İskelesi'nden kalkarak Asya ve Avrupa kıyılarına ve tarihi noktalara düzenlenen İstanbul Boğazı Turları 150- 200 liradan başlıyor.

Eminönü’nde 150-200 lira arasında olan tur fiyatları Sultanahmet Meydanı ve civarındaki turizm şirketlerinde 700 liradan başlayarak 3 bin 500 liraya kadar, turun içeriğine göre değişebiliyor.

“3 Çeşit Boğaz Turumuz Var”

Sultanahmet’te turizm acentesi işleten Yunus Emre Delikkaya, konuyla ilgili şu ifadeleri dile getirdi:

"Bizim 3 çeşit boğaz turumuz var. Sabah, öğlen bir de sunset dediğimiz akşama doğru turlarımız var. Bütün turlarda otelden alıp otele geri bırakıyoruz. Sabahkinde kahvaltı turumuz var. Kahvaltı ile birlikte yapıyoruz, öğlen yemekli turumuz var. 3 saat sürüyor, 2 saat teknedeyiz. Sabah 875 TL, öğlen bin 225 TL, akşam ise 700 TL fiyatlarımız var.”

Fiyatlara taksi ücretinin de yansıdığını ifade eden Delikkaya, ‘’Yerli turistler direk Eminönü’nden kendileri giderlerse orada 150 TL’ye zaten direk boğaz turları yapıyorlar. Biz turistlere yönelik yaptığımız için bizim İstanbul’un hemen hemen her yerine pikap servislerimiz var. Yani otelden alıp otele bırakma servisimiz olduğu için taksi ücreti de yazmış oluyoruz" şeklinde konuştu.

“Bu Fiyatlarla Tura Çıkamam"

Vatandaşlardan Pekcan Özdemir, Sultanahmet’te bu fiyatlarla tura çıkmanın mümkün olmadığını belirterek, şunları söyledi:

Memurların Bolu'dan Ankara'ya Yapacağı Yürüyüşe İzin Verilmedi Memurların Bolu'dan Ankara'ya Yapacağı Yürüyüşe İzin Verilmedi

‘’Yani bu fiyatlara tura çıkmam. Çünkü zaten aldığınız maaşlar belli. Bu biraz bütçemizi aşar, bu fiyatlara da çıkamam. Burası turistik bölge olduğu için yani ancak turistlere hitap eden bir fiyat bu. Yerlilerin bu fiyatlarda tura çıkması pek mümkün görünmüyor, en azından benim açımdan."

Kaynak: DHA