Savunma sanayi üreticisi Milrem Robotics ile yapılan anlaşma kapsamında, üç adet THeMIS insansız kara aracının temini planlanıyor.

Elde bilgilere göre, Japonya Ordusu'nun bu kararı, insan kayıplarını sınırlama hedefiyle uyumlu olarak alındı. Milrem Robotics CEO'su Kuldar Vaarsi, sözleşmenin Japon Kara Öz Savunma Kuvvetleri'nin kara birimlerinin etkinliğini artırma ve yeteneklerini geliştirme amacına hizmet ettiğini vurguladı. Väärsi, bu anlaşmanın, Japon Kara Öz Savunma Kuvvetleri'nin ileri robot teknolojileriyle donatılmış kara araçlarını kullanma stratejisini desteklediğini ifade etti.

Anlaşma, Japonya Savunma Bakanlığı'nın Tokyo'nun yeni savunma yeteneklerinin hızla devreye alınmasını sağlamak amacıyla başlattığı "Hızlı Edinim Programı" çerçevesinde gerçekleştirildi.

Fransa’dan Ukrayna’ya Askeri Eğitmen Desteği Fransa’dan Ukrayna’ya Askeri Eğitmen Desteği

Japonya'nın askeri kapasitesini güçlendirmek için yürüttüğü çabalardan biri de savaş helikopterlerini emekliye ayırarak saldırı dronlarına yönelmek oldu. Bununla birlikte, Japonya Savunma Bakanlığı bu ay içerisinde Rheinmetall ile ilk Mission Master SP kara aracı filosunu tedarik etmek için bir anlaşma imzaladı. Rheinmetall, elektrikli araçları tedarik etmek üzere Japon Marubeni firmasıyla işbirliği yapacak.