Bu yıl sevdiklerinize hediyelerini atıksız ve sürdürülebilir bir şekilde sunmaya ne dersiniz? Japonya'nın geleneksel paketleme yöntemi olan Furoshiki, kullanılmayan kumaşlarınızı yeniden değerlendirmenizi sağlayarak çevre dostu ve çok işlevli hediye paketleri hazırlamanıza yardımcı oluyor. 

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü 59 İşçi Alacak Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü 59 İşçi Alacak

Furoshiki Nedir? 

Kelime anlamı "kumaşa sarmak" olan Furoshiki, çeşitli kumaş parçaları kullanarak hediye paketleri, çantalar ve daha fazlasını oluşturmanızı sağlar. Anadolu’daki bohçalama ve golan geleneklerine benzese de, Furoshiki’nin kullanım alanları oldukça geniştir. Tekrar tekrar kullanılabilen bu kumaşlar, plastik ve kağıt gibi tek kullanımlık ambalajlara çevre dostu bir alternatif sunar. Hediye olarak verdiğiniz bir Furoshiki kumaşı, arkadaşınız tarafından şal olarak bile kullanılabilir. 

Furoshiki İçin Neler Gerekiyor? 

Furoshiki yöntemi için ihtiyacınız olan tek temel malzeme, kare şeklinde bir kumaş. Genellikle 40×40 cm veya 70×70 cm boyutlarında kumaşlar tercih edilse de ihtiyacınıza göre farklı boyutlarda kumaşlar da kullanabilirsiniz. Kumaşın esnekliği ve dayanıklılığı, taşıyacağı yüke göre dikkat edilmesi gereken noktalardır. 

Furoshiki ile paketleme yaparken sadece kumaş kullanılır; jelatin, poşet veya bant gerekmez. Tasarımlarınızı daha da kişiselleştirmek için kuru yapraklar, kozalaklar, tarçın çubukları, kurdeleler veya çiçeklerle süslemeler yapabilirsiniz. 

Furoshiki 2048X2048

Muhabir: Betül Demir