Kediler, hayatımızı daha keyifli hale getiren dostlarımız arasında yer alsa da ev yaşamında bazı zorluklara da yol açabiliyorlar. Mobilyalarda çizikler, yırtılan halılar ve eskimeye başlayan eşyalar da bu zorluklardan bazıları.

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nden Doçent Doktor Yasemin Salgırlı Demirbaş liderliğinde yapılan araştırma, bu durumun nedenini anlamamıza yardımcı oluyor. Ayrıca, Salgırlı, bazı kedilerin diğerlerinden daha fazla tırmalama eğiliminde olmasının sebeplerini ve bu davranışın nasıl önlenebileceğini de inceledi. Araştırmanın detaylarına birlikte göz atalım.

Gün İçinde Öğün Atlamak Vücuda Zarar Veriyor! Gün İçinde Öğün Atlamak Vücuda Zarar Veriyor!

Mobilyalarda çizikler, kırlentlerde yırtıklar, halılarda sökülmeler ve zarar görmüş eşyalar... Bunlar, kedili evlerin sıkça karşılaşılan sorunlarından bazılarıdır.

Kedilerin keskin pençelerini masum ev eşyaları üzerinde kullanması oldukça yaygın bir durumdur ve bu tırmalama davranışı pek çok eşyanın ciddi şekilde zarar görmesine yol açabilir. Ancak kedilerdeki bu davranışın kökeninde ne yatıyor?

Kediler Eşyaları Neden Tırmalar?

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinden Doçent Doktor Yasemin Salgırlı Demirbaş’ın başyazarı olduğu bir araştırma, işte bu ilginç soruya ve kedilerdeki tırmalama davranışının nasıl önlenebileceğine yanıt veriyor. Sonuçları Frontiers in Veterinary Science adlı hakemli dergide yayımlanan çalışmaya göre kedilerin eşyaları daha fazla tırmalamasının birden fazla sebebi var. Kedilerin eşyaları tırmalamasına ölü tırnak parçalarından kurtulma veya koku bırakarak bölgelerini işaretleme arzusu sebep olabiliyor. Ancak araştırma ile elde edilen verilere göre asıl sebep başka.

Yeni araştırma, kedilerdeki tırmalama davranışının temel nedeninin stres olduğunu ortaya koydu. Bilim insanları, evde çocuk bulunması ve hayvanların oyun oynama sıklığıyla bu davranış arasında bir bağlantı olduğunu belirtiyor. Çünkü evde özellikle küçük çocuk olması kedilerdeki stres seviyesini artıyor. Bu ise tırmalamayı daha yaygın hale getiriyor. Oyun ve gece hareketliliği aktivitesinin yüksek seviyede olması da kedilerin eşyaları daha çok tırmalamasına sebep oluyor.

Doç. Dr. Salgırlı Demirbaş, bazı çevresel ve davranışsal faktörler ile kedilerdeki tırmalama davranışı arasında net bir bağlantı bulduklarını ifade ediyor. Söz gelimi evde çok fazla oyun oynanması kedinin sürekli uyarılarak stres seviyesinin artmasına ve daha fazla tırmalamasına neden oluyor.

Yine araştırmaya göre agresif ve yaramaz olarak nitelendirilen kedilerde tırmalama davranışı daha yaygın.

Fransa’da kediyle yaşayan 1200 kişiye hayvanın gündelik hayatı, kişilik özellikleri ve tırmalama davranışları hakkında soruların yöneltildiği araştırma, kedilerdeki tırmalama davranışının sebepleri hakkında önemli verileri ortaya çıkardı. Ancak bilim insanları bu kadarla yetinmiş değil. Uzmanlar, istenmeyen tırmalama davranışının nasıl önlenebileceğine dair de çeşitli ipuçları veriyor.

Araştırma ekibi, kedilerin tırmalama davranışını azaltmak için önerilerde bulunuyor. Bu öneriler arasında, kedilerin sevdiği yerlere tırmalama tahtaları yerleştirmek bulunuyor. Bu sayede ev eşyalarının kedilerin pençeleri tarafından zarar görmesi önlenmiş olabilir. Ayrıca uzmanlar, kedilerin etraflarını gözleyebilecekleri yüksek yerlere çıkabilecekleri düzenekler kurmanın da tırmalama davranışını azaltabileceğini belirtiyorlar. Bunun yanı sıra, kedilerin dikkatlerini dağıtabilecek ve streslerini azaltabilecek kısa süreli oyunların da faydalı olabileceğini vurguluyorlar.

Kedilerin kişilik özellikleri de tırmalama davranışını yoğunluğunu belirliyor.

Yukarıda da değindiğimiz gibi agresif ve yaramaz olarak nitelenen kediler daha çok tırmalıyor. Yani kedilerin tırmalama davranışı söz konusu olduğunda değiştirilemeyecek bazı durumlar var. Ancak tırmalama davranışının altında yatan ve kişilik özellikleriyle ve çevresel faktörlerle bağlantılı duygusal sebeplerin anlaşılması davranışın önlenebilmesi için büyük önem taşıyor.

Uzmanlar bu hususta ise kedilerin bakımıyla ilgilenen kişilere sorumluluk düştüğünü ifade ediyor.

Muhabir: Handan Işıksal