Türkiye'ye 6 Ayda Kruvaziyerlerle 574 Bin 509 Turist Geldi Türkiye'ye 6 Ayda Kruvaziyerlerle 574 Bin 509 Turist Geldi

Mutfağımızın önemli ve vazgeçilmez bir parçası olan kesme tahtaları doğru ve dikkatli kullanılmadığı takdirde, birçok rahatsızlığa neden olabiliyor.

Mutfakta kullanılan malzemelerden temizliğine en fazla dikkat edilmesi gerekenlerden birisi de kesme tahtası.

Uzmanlar, kesme tahtalarının temizliğinin iyi yapılmadığı takdirde gıda zehirlenmelerinden enfeksiyonlara kadar birçok rahatsızlığa neden olabileceğini söylüyor.

Bazı lokantalarda incelenen kesme tahtlarında gıda zehirlenmelerine ve enfeksiyonlara neden olabilecek mikroorganizmaların bulunduğu tespit edilmiş.

Özellikle çiğ et, tavuk ve balık gibi ürünlerin kesildiği tahtalarda, Salmonella, E. coli gibi tehlikeli bakterilerin üremesi mümkündür. Bu bakteriler, uygun temizlik yapılmadığında diğer yiyeceklere bulaşabiliyor ve gıda zehirlenmesine yol açabiliyor. Ayrıca kesme tahtalarında oluşan kesikler bakterilerin yerleşmesini kolaylaştırıyor.

Uzmanlar bu konu üzerine alınabilecek tedbirlerden birinin her gıda grubu için ayrı kesme tahtası kullanılması diğerinin ise kesme tahtalarının hijyenine oldukça dikkat edilmesi olduğunu belirtiyor. Derin kesikler oluşan kesme tahtaları da düzenli olarak değiştirilmelidir.

Günümüzde birçok kişinin gözardı ettiği bir konu olan kesme tahtası temizliği, sağlıklı bir mutfak ortamı sağlamak için önem taşıyor.

Muhabir: Handan Işıksal