Kırıkkale'de bir ilkokulda öğretmen veli işbirliğiyle başlatılan "sıcak yemek" uygulamasıyla öğrenciler, daha sağlıklı beslenmeye başladı.

Hasan Ali Yücel İlkokulu 3. sınıf öğretmeni Emre Delice ile veliler tarafından dönem başında hayata geçirilen uygulamayla öğrenciler haftanın iki günü sıcak yemek yiyor.

Emre Delice, dönem başında gerçekleştirdikleri veli toplantısında aldıkları kararı uygulamaya devam ettiklerini anlattı.

Haftanın bir günü çorba etkinliği yaparak, çocukların sıcak bir şeyler yemelerini sağladıklarını belirten Delice, şöyle konuştu:

"Velilerimiz de bu durumu olumlu karşıladı. Ben de yardımcı olayım, hep birlikte çalışalım dedik. Salı günleri çorba etkinliğine başladık. Her salı öğrencilerimiz çorba içmeye başladı. Uygulama keyifli hale geldi ve çocuklarımızın çok hoşuna gitti. Velilerimiz, perşembe günleri de makarna etkinliği yapmak istediklerini söyledi. Onu da uygun bulduk ve başladık. Perşembe günleri makarnanın dışında bazen börek, yaprak sarma, pilav da oluyor. Velilerimiz, etkinlik sayesinde okul kültürünü daha çok benimsediler."

Delice, uygulamayla okula aidiyet duygusunun geliştiğini, sınıfta daha sıcak ortamın olduğunu dile getirdi.

Bodrum Açıklarında 57 Kaçak Göçmen Kurtarıldı Bodrum Açıklarında 57 Kaçak Göçmen Kurtarıldı

Haftanın 2 günü velilerin gönüllü olarak okula gelerek etkinliği yaptıklarını söyleyen Delice, sözlerine şöyle devam etti:

"Yemekleri birlikte servis ediyoruz. Öğrencilerimiz yemekleri huzur içerisinde yiyorlar. Herkes mutlu. Amacımız, öncelikle öğrencilerimizin sağlıklı beslenmeleri. Çağımızın en büyük problemlerinden fast food kültüründen öğrencilerimizin uzaklaşmalarını istiyoruz. Velilerimizden, 'Hocam evde çorba içiremiyoruz, makarna yediremiyoruz.' şeklinde geri dönüşler oluyordu. Çocuklar burada biraz bizim etkimizle biraz da kalabalığın verdiği psikolojiyle yemeklerini yiyorlar. Peynir, makarna yemeyen öğrencilerimiz burada yemeye başladı."

Velilerden Zeliha Gözüyaşlı da sınıf olarak aldıkları ortak kararla çocuklarının velilerin getirdiği yemeklerle sağlıklı beslendiklerini ve herkesin mutlu olduğunu belirtti.

Öğrencilerden Zeynep Bilge Kayabalı da salı ve perşembe günleri çok güzel şeyler yediklerini belirtti.

AA