Uğur Gözel, Ankara’da 2020 yılında 122 bin apartman görevlisi olduğunu ve bu sayıların bugün daha da arttığını belirterek, bu kadar çok sayıda apartman görevlisinin sesi olacak bir sendikanın varlığının önemli olduğunu ifade etti. 

Zor bir başlangıç yaptı ama güzel meyveler verdi

Apartman görevlilerinin haklarını aramaları noktasında sendikanın önemine dikkat çeken Gözel, sendikanın kuruluş aşamasında yaşadıklarınıysa şu sözlerle anlattı; "Ben de apartman görevlisiyim. Çok çalıştığım bir dönemdi ama her yıl da bana verilen paralar azalıyordu. Sonra birini işten çıkardılar onun iş yükünü bana yüklediler. Sorunlar artmaya başlayınca ben de sendika araştırmaya başladım. Genel sendikalara ulaştım. Başkanlarla değil de telefonu açan insanlarla görüşüyorduk ama elle tutulur bir sonuç elde edemiyorduk. O günlerde arayışımız sonuçsuz kalınca biz de dedik ki, madem bu kadar insan var. Madem bu kadar sorun var ama haklarını koruyan kimse yok. O zaman biz kuruyoruz bu sendikayı dedik".

2014 yılında sendikayı kurmaya karar veren Gözel, 2015 yılında evrakları tamamlayarak sendikayı resmi olarak kuruyor.

Ankara’da İki Grup Arasında Çıkan Kavgada 1 Kişi Yaralandı Ankara’da İki Grup Arasında Çıkan Kavgada 1 Kişi Yaralandı

Kuruluş sırasında maddi açıdan pek çok zorluk yaşadıklarını söyleyen Gözel, her başlangıç hikayesinin zor olduğunun altını çizdi.

Çalışma Bakanlığı'na verdikleri projeler ile üyelerine eğitimler vererek ikinci yıla gelen sendikanın, üye sayılarında da artışlar olduğunu belirten Gözel; "Günden güne büyüyoruz. Başlangıçta biraz zorlandık ama güzel meyveler verdik" değerlendirmelerinde bulundu.

Gece gündüz demeden çalıştı

Apartman görevlilerinin yaşadığı sorunların çözüme ulaşması için gece gündüz çalıştıklarını ve bunun da verdikleri güzel meyvelerden biri olduğunu ifade eden Gözel, "Apartman görevlileri izinlerini kullanamıyor, haftalık izinlerini kullanamadıkları gibi düğün, nişan, cenaze gibi geçiş törenlerine de katılamıyor. Mesela apartman yöneticileri apartman görevlilerinin eşlerinin çalışmasını istemiyor, eşlerine yardımcı olmalarını istiyor. Neden? Kim kendi yerine eşini çalıştırıyor? Devlet dairesinde böyle bir şey mümkün mü? Apartman görevlileri sendika olmasa, avukata gitmek zorunda kalacak ama bu sefer de işinden olacak" diyerek sendikanın önemine dikkat çekti.

Kaynak: Arda Kemal Atay