Konya'nın Hüyük ilçesinde yaşayan vatandaşlar, ürettikleri çileklerle ekonomiye katkı sağlıyor. 15 yıl önce deneme amaçlı ekilen coğrafi tescilli çilek, yıllar içinde ekim alanının genişlemesiyle, ilçe halkına önemli bir istihdam kapısı oluşturdu.

İlçe Tarım Müdürlüğünün verilerine göre geçtiğimiz sene üretilen 40 bin ton çileğin bir kısmı yurt içinde tüketilirken, bir kısmı da yurt dışına ihraç ediliyor.

Hüyük Organik Çilek Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Bilgi, ilçede 10 bin hektarlık bir alanda çilek ekimi yapıldığını söyleyerek, çileğin kilosunun 30-35 liraya çıktığını belirtti.

Mehmet Bilgi, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

Kapadokya’da Bayram Tatili Yoğunluğu Kapadokya’da Bayram Tatili Yoğunluğu

"İlçe Tarım Müdürlüğünün verilerine göre geçen yıl 40 bin ton üretim yaptık. Bu yılki üretim hedefimiz 50 bin ton. Toplanan çileğin bir bölümü sofralık, bir bölümü de fabrikalara verilen çilek. Çilek yurt içinde daha çok İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Afyonkarahisar, Uşak, Kütahya'ya gönderilir. Yurt dışına ise Romanya, Maldivler, Katar, Dubai ve Türk Cumhuriyetlerine ihraç ediyoruz."

Hüyük’te kurduğu soğuk hava tesisinde çilek ihracatı yapan firmanın Konya Koordinatörü Sıraç Orhan, çileğin farklı firmalar tarafından 17 ülkeye ihraç edildiğini aktardı.

Beşinci ayda üretime başlandığını dile getiren Sıraç Orhan,

"Yılda 5 bin ton ürün alıyoruz. Bunun 500 tonunu ihraç ediyoruz. Kara yoluyla Romanya, Gürcistan ve Kazakistan'a gönderiyoruz, hava yoluyla da Dubai ve Maldivler'e gönderiyoruz. Gürcü müşterilerimiz bizden aldıkları çileği Ermenistan üzerinden Rusya'ya da gönderiyor. Romanya'ya giden çileklerimiz ise oradan da başta Almanya olmak üzere Avrupa Birliği ülkelerine dağılıyor." şeklinde konuştu.

Kaynak: AA