Mersin'in Anamur ilçesinde hayata geçirilen "İskele Projesi" sayesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) feribot seferleri Haziran ayında başlayacak.

Vali Ali Hamza Pehlivan, diğer ilgililerle birlikte Anamur İskelesi Projesi'nin yürütüldüğü sahil bölgesinde incelemelerde bulundu. Sahadaki çalışmalar ve çevre düzenlemesi hakkında bilgi aldıktan sonra iskeleyi gezdi.

Kapadokya'da Her 8 Turistten 1'i Balona Bindi Kapadokya'da Her 8 Turistten 1'i Balona Bindi

Vali Pehlivan, gazetecilere, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından 2019'da "feribot ve deniz uçağı iskelesi" olarak inşa edilen alanın 2021'de hizmete açıldığını belirtti.

Bölgenin işlevsel hale getirilmesi için girişimde bulunulduğunu ifade eden Pehlivan, 2023'te Bakanlık onayıyla iskele devrinin Valiliğe yapıldığını açıkladı.

450 Kişilik Bir Feribot

Pehlivan, daha sonra Kaymakamlık, Anamur Ticaret ve Sanayi Odası ile iş dünyası temsilcileri tarafından bir anonim şirketi kurulduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Valilik olarak kiralama suretiyle iskelenin işletim hakkını bu şirkete verdik. Ezelden beri burada bir gümrük kapısı var fakat fonksiyonel değildi. İskelede şimdi gümrüklü bir alan oluşturuluyor. Liman başkanlığı, emniyet birimlerini oluşturuyoruz. Yolcu giriş-çıkışlarına kadar gerekli düzenlemeler yapıldı. Bir kısmı devam ediyor. Bu ziyaretimiz vesilesiyle güzel bir haber vermek istiyorum; haziran ayı içerisinde inşallah bu iskeleden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne feribot seferleri başlıyor. Buradaki şirket 450 kişilik bir yolcu feribotu kiraladı. Haziranda seferleri başlatacak ve buradan 1,5 saate KKTC Girne Limanı'na seyahat edilebilecek."

Turizm Hareketliliği

Akdeniz'de KKTC'ye en yakın kara noktasının Anamur ilçesi olduğunu anımsatan Pehlivan, şunları kaydetti: "Anamur turizm potansiyeli olan bir ilçemiz. Akdeniz Sahil Yolu Projesi'nde çok önemli mesafeler kat ettik. Yüzde 89'u tamamlandı. Kalan işlerin bitirilmesiyle Mersin-Antalya ulaşımı çok daha rahatlayacak. Eskiden 12-13 saate gidilen yol artık 4-5 saatlere kadar düşecek. Bu da Anamur ve çevredeki ilçelerimizin genel olarak turizm hareketliliğini artıracak. Aslında bu iskeleye tam zamanında bir fonksiyon vermiş olduk. Turizm hareketliliğini artıracak yol çalışmaları ve beraberinde deniz yoluyla ilgili buradaki atılan adım inanıyoruz ki sadece Anamur'a değil, Antalya, Karaman, Konya gibi çevre illere de hizmet edecek."

Kaynak: AA