Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü (OECD) Başekonomisti Clare Lombardelli, Türkiye'nin ekonomik görünümü değerlendirdi. Lombardelli, Türkiye ekonomisinde bu yıl yüzde 3,4 ve 2025'te ise yüzde 3,2 büyüme beklediklerini söyledi.

T-Mobile ile US Cellular'dan Dev Anlaşma T-Mobile ile US Cellular'dan Dev Anlaşma

Türkiye'de yaklaşık son bir yıldır para ve maliye politikasında yapılan değişikliklerin memnuniyet verici olduğunu dile getiren Lombardelli, "Sıkı para ve maliye politikası, enflasyon gibi büyük bir sorun karşısında ekonominin en ihtiyacı olan adım. Türkiye'de enflasyon hala yüksek ancak düşmesini bekliyoruz. Şu an Türkiye'de politika faizi yüzde 50 ve bu seviyenin yılın geri kalanında ve muhtemelen 2025'in ikinci çeyreğine kadar korunması gerekeceğini öngörüyoruz. Ondan sonra gevşeme görebiliriz ancak bu büyük ölçüde enflasyonun seyrine bağlı. Enflasyon beklentilerinin iyi bir şekilde çıpalandığından emin olmak için bu sıkı para politikasına ihtiyaç var" değerlendirmesini yaptı.

Lombardelli, Türkiye ekonomisinin 2023'te yüzde 4,5 büyüdüğünü hatırlatarak, bu yıl yüzde 3,4 ve 2025'te ise yüzde 3,2 büyüme beklediklerini söyledi.

Bu kapsamda sıkılaştırıcı adımlar nedeniyle ekonomide bir miktar yavaşlama görüleceğini ifade eden Lombardelli, "Türkiye ekonomisine ilişkin iyimser olmak için nedenlerimiz var ancak enflasyonu düşürmek için sıkı politika duruşunun devam etmesi gerekecek. Biz politikada gevşeme beklemiyoruz. Politika faizinde mevcut yüzde 50 seviyesinin makul olduğunu düşündüğümüz için, politikanın en azından önümüzdeki yıla kadar sıkı kalacağını öngörüyoruz" açıklamasını yaptı.

Lombardelli, son olarak para ve maliye politikasındaki sıkılaşma adımlarının ekonomiye yansımasının zaman alacağına dikkati çekti ve Türkiye'de de enflasyonun düşmesinin zaman alacağını belirtti.

Kaynak: AA