Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı, 8-9 Haziran'daki Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda ek süreden faydalanma hakkı olmayan okuyucu veya işaretleyici yardımı alan engelli adayların tamamına 30 dakika ek süre verilmesi kararı aldı. 

Serebral palsi hastalığına sahip bir öğrenci yüzde 76 oranında engelli olduğunu ve ince motor becerisi gerektiren durumlarda diğer öğrencilere göre daha yavaş olduğunu belirterek, YKS'de ek süre talebinde bulundu. Bu talep üzerine Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) devreye girdi ve ÖSYM'e, başvurucunun yıl kaybına uğramaması için 8-9 Haziran'daki sınavda da ek süre uygulanması tavsiyesinde bulundu. 

Fatih Erbakan’dan Gündeme İlişkin Kritik Açıklamalar Fatih Erbakan’dan Gündeme İlişkin Kritik Açıklamalar

ÖSYM, KDK'nin tavsiyesini dikkate alarak 2025'te başlaması planlanan ek süre uygulamasını öne çekti ve bu yıl yapılacak YKS'de ek süre verme kararı aldı.  

ÖSYM'nin konuyla ilgili açıklamasında, "2024-YKS dahil yükseköğretime geçiş sınavlarında ek süreden faydalanma hakkı olmayan okuyucu veya işaretleyici yardımı alan engelli adaylara 30 dakika ek süre verilmesine karar verilerek, ilgili tavsiye kararınızda Başkanlığımıza yönelik belirtilen tavsiye uygulamaya alınmıştır" ifadelerine yer verildi. 

Kaynak: AA