Çarşamba günü, maaş kesintilerine tepki olarak başlayan polis ve kamu sektörü protestoları, hükümetin idari aksaklıkları suçlamasıyla kanunsuzluğa dönüştü.

Başbakan Marape: "Organize İsyanlar Var"

Başbakan James Marape, düzenlediği basın toplantısında, hükümetin ayaklanmaların nedenini araştırdığını belirterek, ülkenin polis şefi ile finans ve hazine bakanlıklarındaki üst düzey bürokratları görevden aldığını açıkladı. Marape, "Organize isyanların meydana geldiğine dair kanıtlar vardı" diyerek incelemenin demokrasiyi ve hukukun üstünlüğünü güvence altına almayı amaçladığını belirtti.

İsrail’den İran’a Misilleme Hazırlığı İsrail’den İran’a Misilleme Hazırlığı

Askeri Personel Huzursuzluğa Karşı Hazırda Bekliyor

Yaklaşık 1000 askeri personel, daha fazla huzursuzluğu önlemek amacıyla hazırda bekliyor. Başkentteki şiddet, Perşembe günü hükümetin fazladan polis göndermesiyle azaldı.

ABD büyükelçiliği, gerilimin hala devam ettiğini belirtirken, Çin büyükelçiliği Çin'e ait mağazaların vandalizme uğraması nedeniyle birçok Çin vatandaşının hafif yaralandığını açıkladı.

Avustralya ve Papua Yeni Gine İlişkisi

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, ülkenin durumu yakından takip ettiğini ve Papua Yeni Gine'den herhangi bir yardım talebi almadıklarını söyledi. Marape ise güvenliği artırmanın, ülkenin altın ve bakır kaynaklarına yatırım çekmeye yardımcı olacağını ifade etti.

Geçtiğimiz yıl yaşanan şiddet olaylarına karşı mücadele eden Papua Yeni Gine polisi, maaş paketlerindeki azalmayı protesto etmek için Çarşamba günü greve gitmişti. Hükümet, polise yönelik vergi iddialarını yalanlarken, Marape ise maaş açığını düzeltme sözü verdi. Bir yetkili, yerel radyo FM100'e, polisin olmadığı bir ortamda şehrin "kontrolünü kaybettiğini" ifade etti.

Kaynak: Haber Merkezi