Romanya Başbakanı Marcel Ciolacu, Mart 2024 itibarıyla Romanya’nın Schengen Bölgesi’ne dahil edileceğini duyurdu. Romanya ile aynı dönemde Avrupa Birliği’ne (AB) katılan Bulgaristan da Schengen Bölgesi’ne girecek.

Romanya Başbakan Ciolacu sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “13 yıl sonra Romanya nihayet Schengen'e katılacak. Bu konuda siyasi bir anlaşmamız var. Gelecek yılın Mart ayından itibaren Romenler hava ve deniz yoluyla Schengen bölgesinin avantajlarından yararlanacaklar” açıklamasını yaptı.

Başbakan Ciolacu, Köstence Limanı'nın öneminin de Schengen sayesinde bir anda katlanarak artacağını belirtti.

Romanya ve Bulgaristan, AB’ye 2007 yılında katılmıştı.

Haziran 2022’de düzenlenen oylamada Avusturya ve Hollanda, yasadışı göçmen akışı nedeniyle Romanya ve Bulgaristan’ın Schengen bölgesine katılımına, karşı oy kullanmıştı.

BM, Gazze’ye 1 Haftadır Yardım Gönderemedi BM, Gazze’ye 1 Haftadır Yardım Gönderemedi

Schengen Bölgesi Nedir?

Schengen Bölgesi, Lüksemburg'un, Schengen kasabasında 1985 yılında imzalanan Schengen Anlaşmasını uygulayan 27 Avrupa ülkesinin topraklarını kapsamaktadır.

Schengen bölgesi, alan içinde ve dışında seyahat edenler için sınır kontrolleri ile uluslararası seyahat edenler için tek bir devlet gibi ancak herhangi bir iç sınır kontrolü olmadan çalışmaktadır.

DHA

Editör: Ersan Akbaş