Ankara Kitap Fuarı Başlıyor Ankara Kitap Fuarı Başlıyor

SİBEL BAY

Sanatseverlerin yoğun katılımı ve ilgilisiyle karşılaşan serginin açılışı Nuri Pakdil Edebiyat ve Müze Kütüphanesi’nde yapıldı.

Kaligraf, Mustafa Özcan, sergiye yönelik aldığı tepkilerden oldukça memnun oldoğunu belirterek, özellikle cumhuriyetin 100. yılında böyle bir işe imza attığı için gurur duyduğunu ifade etti.

Yurt Dışında da Sergilenebilir

Kaligraf Mustafa Özcan, ilk kişisel sergisinin cumhuriyetin 100. yılına denk gelmesi nedeniyle mutlu olduğunu ifade ederken, “İlk kişisel sergim Atatürk sergisi oldu. İmkânım olursa bu serginin hem yurt içinde hem de yurt dışında birçok yerde sergilenebileceğini düşünüyorum." dedi.

Türkiye’de İlk

Serginin hazırlanış sürecine ilişkin konuşan Kaligraf Mustafa Özcan, “Bugüne kadar ülkemizde böyle bir sergi yapılmadı. Daha öncesinde kaligraf arkadaşlarımız Atatürk’ün sözlerini yazarak sergiler yaptılar ancak bugüne kadar ilk kez tamamı Atatürk’ün sözlerinden oluşan bir kaligrafi sergisi yapılıyor.” dedi

Kaligrafi sanatı Türkiye’de henüz gelişmekte olan bir sanat dalıdır.” diye konuşan Mustafa Özcan, “Ülkemizde daha çok Arap alfabesinin kullanıldığı hat sanatı daha yaygındır. Ben ise 1 Kasım 1928 yılında Atatürk’ün bizlere armağan etmiş olduğu Latin alfabesi ile bu sanatı yapıyorum." dedi.

Serginin Hazırlık Süreci 9 Yıla Dayanıyor

Serginin hazırlık sürecinin temelinin 9 yıl öncesine kadar dayandığını ifade eden Kaligraf Mustafa Özcan, “Serginin oluşum öyküsü yaklaşık 9 yıla dayansa da son 3 yıl boyunca yoğun bir hazırlık ve çalışma süreci içerisine girerek sergiyi hazır hale getirdim. Burada tamamı bana ait 54 eser bulunuyor. Atatürk’ün sözlerini kaligrafi sanatını kullanarak yazdım. Serginin yapılış zamanının Cumhuriyetimizin 100. yılına ve 10 Kasım Atatürk Haftası’na denk gelişi bana ayrıca bir gurur veriyor. Şu ana kadar sergiye dair almış olduğum tepkilerden çok memnunum. Umarım ziyarette bulunan tüm sanatseverlerin hoşuna gider.” dedi.

Sergi 11-18 Kasım Aralığında Ziyaretçilerini Bekliyor

Kaligraf Mustafa Özcan’ın kaligrafi sanatını kullanarak Atatürk sözlerini ele aldığı ve 11 Kasım’da başlayan sergisi, 18 Kasım’a kadar Nuri Pakdil Edebiyat ve Müze Kütüphanesi’nde (Mustafa Necati Kültür Evi) Ankaralı sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek.