Borsa İstanbul'da işlem gören spor şirketleri arasında Nisan ayını yüzde 47,2 yükselişle tamamlayan Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği, yatırımcısına en fazla kazandıran spor şirketi olarak öne çıktı.

Geçen ay Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımların hisseleri de yüzde 30,9 arttı. Analistler, Galatasaray'ın Florya Tesisleri'nden Kemerburgaz'a taşınma projesinin de önümüzdeki günlerde hisse fiyatını olumlu etkileyebileceğini belirtti.

Yatırımcısına, Fenerbahçe Futbol AŞ yüzde 1,8 kazandırırken, Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret AŞ yüzde 7,5 kaybettirdi. 

Ancak halka açık 4 spor şirketi arasında en fazla piyasa değerine sahip kulüp Beşiktaş oldu. Siyah beyazlı kulüp nisan ayını 11 milyar 419 milyon 200 bin lira piyasa değeriyle tamamladı.

Beşiktaş'ı, 9 milyar 514 milyon 800 bin lira piyasa değeriyle Galatasaray, 8 milyar 640 milyon 954 bin lira piyasa değeriyle Fenerbahçe ve 5 milyar 225 milyon lira piyasa değeriyle Trabzonspor izledi.

Galatasaray Yıl başından Bu Yana Kazandırdı

Öte yandan spor şirketlerinin yıl başından bu yana sergiledikleri hisse performansına bakıldığında Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor yatırımcısını sevindirdi. Fenerbahçe ise üzdü. 

Açıklanan bilançolar, yapılan transferler, transferlerden elde edilen gelirler ve sponsorluk anlaşmalarıyla bu dönemde, Galatasaray'ın hisse fiyatları yüzde 39,8 artarak yatırımcısının yüzünü güldürdü. 

Borsa İstanbul’da Rekor Günü Borsa İstanbul’da Rekor Günü

4 aylık performansa göre Trabzonspor'un hisseleri yüzde 29,7, Beşiktaş'ın ise yüzde 11 artış gösterdi. 

Bu dönemde Fenerbahçe'nin hisse fiyatı yüzde 4,5 azaldı.

Kaynak: AA