Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, tarımsal atıklardan çevre dostu ekstraksiyon teknolojileri kullanılarak uçucu yağ ve çevreye duyarlı yenilikçi üretim teknikleriyle pektin elde edildiğini belirtti. 

Bakan Kacır, sosyal medya hesabından TÜBİTAK MAM tarafından yönetilen projeyi duyurdu. Tarımsal atıklardan katma değerli ürünler elde edilerek israfın önüne geçileceğini ve ekonomik getirinin artırılacağını vurguladı. 

Kacır, "Türkiye'ye değer katmak için çalışan araştırmacılarımızı destekliyoruz. TÜBİTAK MAM tarafından yürütülen projeyle, tarımsal atıklar çevre dostu teknolojilerle katma değerli ürünlere dönüştürülüyor. Projenin farklı bileşenleriyle meyve atıklarından, çevre dostu ekstraksiyon teknolojileri kullanılarak uçucu yağ, çevreye duyarlı yenilikçi üretim teknikleri kullanılarak pektin elde ediliyor. Ayrıca tarımsal atıkların biyogaz oluşum potansiyelinin artırılması ve toprak iyileştirici olarak değerlendirilmesi amaçlanıyor" şeklinde konuştu. 

Sarp Gümrük Kapısı'ndan Rekor Geçiş Sarp Gümrük Kapısı'ndan Rekor Geçiş

Bakan, Türkiye'nin çeşitli meyve türlerinin yetiştiriciliği için uygun iklim koşullarına sahip olduğunu belirterek, "Ayrıca Erciyes Üniversitesi yürütücülüğünde gerçekleştirilecek Meyve Islahı Projesi ile etkileşim sağlanması, elde edilecek katma değerli ürünlerin ticarileştirilmesinin önünün açılması hedefleniyor. Daha yeşil bir gelecek adına, hayatın her alanında sıfır atık hedefiyle çalışmaya devam edeceğiz" dedi. 

Kaynak: AA