Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın uzay yolculuğu için geri sayım başladı. 

Türksat 6A'nın haziran ayında Amerika'nın Florida eyaletindeki Space - X'in merkezine gönderileceğini açıklayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yerli haberleşme uydusunun logosunu belirlediklerini de bildirdi. 

Bakan Uraloğlu, "Türkiye'nin en büyük AR-GE projesi olan uzaydaki gücümüze güç katacak Türksat 6A için belirlediğimiz logonun ilhamını Türkiye Yüzyılı vizyonu ve gururla dalgalandırdığımız bayrağımızdan aldık" açıklamasını yaptı. 

Türksat 6A'nın üretim, montaj, entegrasyon ve testlerinin, Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'nde tamamlandığına işaret eden Uraloğlu, "Yapılan testlerde, uydunun fırlatma süreci ve uzay ortamı yerde oluşturularak tüm koşullara dayanıklılığı test edildi. Bütün testlerimizi başarıyla tamamladık" bilgisini verdi. 

MARLİN, DENİZKURDU Tatbikatında Kullanıldı MARLİN, DENİZKURDU Tatbikatında Kullanıldı

Türkiye'nin Türksat 6A ile ilk yerli haberleşme uydusu platformunu geliştirmiş olacağına dikkat çeken Uraloğlu, "Bir haberleşme uydusunun 200-250 milyon dolar değeri olduğunu düşünürsek, bu projenin ülkemiz için ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılabilir. Temmuzda yörüngesine göndereceğimiz milli haberleşme uydumuz Türksat 6A ile gururumuz, şanlı bayrağımız uzaydaki yerini alacak" ifadesini kullandı.

Bakan Uraloğlu Türksat 6A ile Türkiye'nin haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasında yerini alacağını da sözlerine ekledi.

Kaynak: AA