Türkiye'nin yeni haberleşme uydusu Türksat 6A, Türkiye saatiyle 02.30'da ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü'nden uzaya fırlatıldı. 

Fırlatma sırasında Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde bulunan Türksat Genel Müdürlüğü'nde tören düzenlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır'ın katılımıyla gerçekleşen törene bir video mesaj gönderdi. 

Erdoğan, Türksat 6A' nın Türkiye ve Türk halkı açısından yeni bir gurur vesilesi olduğundan bahsederek, şu ifadeleri kullandı:

"Ülkemizin uzaydaki istikbali için büyük önem taşıyan 6A projesindeki alt sistemlerin, uydu yer istasyonu ve yazılımların yüzde 81’den fazlasını millî imkânlarla kendimiz ürettik. 2,5 sene önce uzaya fırlattığımız 5B uydumuzda olduğu gibi, 6A’da da SpaceX firmasının Falcon 9 roketini tercih ettik."

Truva Atı Virüsü Nedir, Cihazınıza Ne Tür Zararlar Verebilir? Truva Atı Virüsü Nedir, Cihazınıza Ne Tür Zararlar Verebilir?

"Elon Mask ile İş Birliği Yapmaktan Memnuniyet Duyuyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elon Musk ve SpaceX firmasıyla çeşitli alanlarda iş birliğinin güçlenmesinden memnuniyet duyduğundan bahsederek, şunları dile getirdi:

"Önüne çıkarılan tüm engellere ve kısıtlamalara rağmen ülkemiz uzaydaki varlığını artırıyor. Millî Uzay Programımızdaki ana hedeflerimizden biri olan ilk insanlı uzay misyonumuzu kısa süre önce gerçekleştirdik. Türksat 6A’yla uydu üretiminde yeni bir safhaya geçmiş bulunuyoruz. 6A’yla birlikte Türksat’ın bölgeye yönelik uydu hizmeti ihracatının da ciddi manada artacağına inanıyoruz. Ayrıca Türksat 6A’nın hizmete girmesiyle Türkiye, haberleşme uydusu üretebilen bir ülke konumuna yükselecek." 

Kaynak: DHA