Dünyada sadece Van Gölü'nde olup, üreme dönemlerinde tatlı suya ihtiyaç duyan inci kefalleri için 15 Nisan-15 Temmuz tarihlerinde uygulanan av yasağına aykırı hareket edenlere ceza yağdı. 2,5 ayda 69 ton inci kefali ele geçirilirken, kaçak avcılara 2,2 milyon lira ceza kesildi.

Düzce’de Feci Kaza: Patpat Devrildi Düzce’de Feci Kaza: Patpat Devrildi

Van Gölü’nde yaşayan ve üremek için suyun akışının tersine yüzerek tatlı sulara geçen inci kefallerinin göç yolculuğu esnasında yasak olmasına rağmen yapılan kaçak avlanmalara ilişkin Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Muhammet Demir açıklamalarda bulundu.

Demir, son 2,5 ayda yapılan denetimlere ilişkin, "Denetimlerde 16 tonu canlı olmak üzere toplam 69 ton inci kefali balığına el konuldu. Canlı balıklar yaşam alanları olan sulara iade edildi. Kaçak avcılık yapan 185 kişiye de yaklaşık 2 milyon 250 bin TL idari para cezası uygulandı. Ayrıca 5 bin 300 metre uzunluğunda ağ ile 180 diğer ağ malzemelerine de el konuldu" bilgilerini verdi.

İnci kefalinin korunması için yasak süresi boyunca denetimlerde bulunduklarını ifade eden Demir, “Bu yılki denetimlerde halkımızın daha da bilinçlendiğini gördük. Hatta kaçak avcılık yapanlara, vatandaşların müdahale ettiğine de şahit olduk. Bu da bizi sevindirdi" açıklamasını yaptı.

Kaynak: DHA