Türk düşünürü, mutasavvıf ve şair Yunus Emre, vefatının 703’üncü yıl dönümünde Eskişehir’deki kabri başında düzenlenen törenle anıldı.

Eskişehir Valiliği tarafından, “Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası” etkinlikleri kapsamında, Mihalıççık ilçesi Yunus Emre Mahallesi'ndeki türbede düzenlenen anma ve Yunus Emre Külliyesi ve Mezarı Karşılama Merkezi’nin açılış programına Vali Hüseyin Aksoy, eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve AK Parti Eskişehir Milletvekili Fatih Dönmez, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Vali Aksoy ve beraberindekiler, Yunus Emre Külliyesi imamı eşliğinde Yunus Emre’nin kabrini ziyaret ederek dua etti.

“Yunus’u Bilmek; İnsanı, İnsanlığı ve İnsan Sevgisini Bilmektir”

Programda konuşan Vali Aksoy, “Yunus Emre, gönlü umman bir aşık, Türkçenin büyük şairi, tasavvufun mütevazı dervişi, medeniyetimizin evrensel sesidir. Bizler de onu, hayatını ve mesajlarını bilmek durumundayız. Yunus’u bilmek, insanı, insanlığı ve insan sevgisini bilmektir. Yaşadığımız yüzyılda da yaşanan sorunlarla başa çıkmaya çalışan, hâlâ birbirini anlamayan, sevmeyen, ötekileştiren insanların, birbirleriyle savaşan toplumların Yunus’un sevgi çağrısına kulak vermelerini, ülkemizin ve insanlığın onun mesajlarını daha iyi anlamasını diliyor, Yunus Emre’yi anma ve anlama gayesi ve gayretiyle düzenlediğimiz etkinliklerin, insanlığın yeni baharına vesile olmasını temenni ediyor, sözlerimi Yunus’un dizeleriyle bitirmek istiyorum: Kişi aşık olmak gerek, maşukunu bilmek gerek, aşk oduna yanmak gerek, ayruk odun yanmaz ola” ifadelerini kullandı.

Kurbanlık Bilgilerine Uygulamayla Ulaşılabilecek Kurbanlık Bilgilerine Uygulamayla Ulaşılabilecek

“Yunus Emre Türkçemizin Mimarıdır”

Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve AK Parti Eskişehir Milletvekili Fatih Dönmez ise Yunus Emre’nin, Türkçenin de mimarı olduğuna dikkat çekerek,

“Yunus Emre aynı zamanda güzel Türkçemizin de mimarıdır. Arı, duru, tertemiz Türkçe ile konuşan Yunus Emre’nin yolunu takip ederek Türkçemizi korumak ve geliştirmek değerlidir. Bizler, bu mirası korumak ve onu anlamak için üzerimize düşen görevi büyük bir ciddiyetle yerine getirmeliyiz. Yunus Emre'nin felsefesi, bizi insan olmanın özüne, temel erdemlere geri döndürür. Yalan, fesat, kavga, mal mülk hırsı, kin tutmak, kendini beğenmişlik ve bencillik gibi erdemlere zıt davranışlarla mücadele etmemiz gerektiğini tekrar tekrar hatırlatır” şeklinde konuştu.

Kaynak: DHA