Sosyal yaşamdaki değişkenler, teknolojideki ilerlemeler ve ekonomik koşullar insan hayatını derinden etkiliyor. Bu durum, meslek seçimlerimizi de şekillendiriyor. Bazı meslekler zaman içinde önemini kaybederken, bazıları değişen dünyada daha da değerli ve popüler hale geliyor. Özellikle günümüzde öne çıkan sektörler, popüler meslekler listesinde giderek yükseliyor. Peki, gelecekte hangi mesleklerin özellikle popüler olması bekleniyor?

İşte enerji uzmanlığından veri bilimciliğine kadar, 2024 ve 2025 yıllarında ön plana çıkması beklenen meslekler…

Bilgisayar Sistemleri Analisti

Gelecekte popüler olması beklenen meslekler arasında bilgisayar ve bilgi teknolojileri ile yakından ilişkili olan sektörler ilk sıralarda yer alıyor. Bu bağlamda, 2024 ve 2025 yıllarında öne çıkması beklenen mesleklerden biri bilgisayar sistemleri analistliği.

Veri Bilimcisi

Bilgi, hem sosyal yaşamda hem de iş dünyasında giderek daha büyük bir önem kazanıyor. Şirketler ve kurumlar, iş süreçlerini büyük ölçüde elde ettikleri verilere göre şekillendiriyorlar. Bu nedenle, verinin doğru şekilde analiz edilmesi son derece kritik bir hale geliyor. Bu bağlamda, veri bilimcilerinin rolü ve önemi her geçen gün artıyor; veri bilimi ve analizi odaklı mesleklerin yakın gelecekte çok popüler olması bekleniyor.

Yapay Zeka Uzmanı

Günümüzde yapay zeka, en çarpıcı ve önemli teknolojilerden biri olarak kabul ediliyor. Bu ileri teknoloji, yaşamın her alanında giderek daha fazla yer edinmekte; şirketler de yapay zeka alanında yeni ürün ve çözümler geliştirmek için büyük çaba sarf etmektedir. Bu durum göz önüne alındığında, yapay zeka mühendisleri veya uzmanlarının, yakın gelecekte iş dünyasında en çok aranan profesyonellerden biri olacağı öngörülebilir.

Siber Güvenlik Uzmanı

Modern çağda, gündelik yaşamın dijital dünya ile neredeyse iç içe geçtiğini söylemek yanlış olmaz. Günümüzde hemen hemen herkesin dijital varlığı bulunmakta. Bu nedenle, fiziksel dünyadaki güvenliğimiz kadar dijital güvenliğimiz de son derece önemli hale gelmiştir. Şirketler ve kurumlar da dijital dünyadaki tehditlerden korunmak için büyük çaba harcamaktadır. Bu bağlamda, siber güvenlik uzmanlığı yakın gelecekte şimdikinden daha da popüler bir meslek haline gelecektir.

Sağlık Teknolojileri Uzmanı

Sağlık sektörünün insanlık için ne kadar kritik olduğu genel olarak bilinmektedir. Sağlık teknolojisi ise, sağlık sorunlarını çözmek ve yaşam kalitesini artırmak için geliştirilen cihazlar, ilaçlar, aşılar, prosedürler ve sistemler gibi organize edilmiş bilgi ve becerilerin uygulanması olarak tanımlanabilir. Günümüzde insan sağlığı giderek daha hassas hale gelirken, dünya sağlık açısından giderek daha riskli bir hal almaktadır. Bu bağlamda, sağlık teknolojileri uzmanlığının gelecekte büyük bir popülerlik kazanacağı şüphesiz.

VakıfBank Kültür Yayınlarından Büyük Kitap İndirimi VakıfBank Kültür Yayınlarından Büyük Kitap İndirimi

Enerji Uzmanı

2024 yılında popüler meslekler listesine dahil edilmesi gereken bir meslek enerji uzmanlığıdır. Çünkü hangi sektörde faaliyet gösterirse göstersin, bir şirketin veya kuruluşun enerji verimliliğinin kontrol edilmesi ve etkin bir şekilde yönetilmesi önem arz etmektedir. Dolayısıyla enerji uzmanlığı, geleceğin öne çıkan meslekleri arasında yer almaktadır.

Robotik Uzmanı

Gelişen yapay zeka teknolojisi, insanlar ile robotlar arasında büyük bir çatışmanın eşiğine getireceği yönünde şu an için bir şey söylemek için erken. Ancak robotlara olan ilginin arttığı ve iş yaşamında robotların giderek daha etkin bir rol oynadığı açık. Bu alandaki teknolojilerin geliştirilmesi ve robotların tasarlanması, bakımı gibi süreçleri yönetecek uzmanlara olan ihtiyaç da belirgin bir şekilde artmaktadır. İşte bu sebeple robotik uzmanlığı, içinde bulunduğumuz 2024 yılında ve gelecekte önemli bir popülerlik kazanması beklenen mesleklerden biridir.

Çevre Uzmanı

İnsan yaşamı hızla değişiyor. Sadece birkaç sene önce popüler olan meslekler, uygulamalar ve kavramlar kısa sürede unutulabiliyor. Ancak bazı şeyler var ki önemini hiçbir zaman yitirmiyor. Çevre bu konulardan biri. Son zamanlarda çevre felaketlerinin artması ve çevre konularındaki hassasiyetin artmasıyla birlikte, yakın gelecekte çevre uzmanlarına büyük bir ihtiyaç olacağı kesin.

Muhabir: Handan Işıksal