ERSAN AKBAŞ

Bloomberg HT’de Yatırım Kulübü programına katılan YRCG Danışmanlık şirketi yöneticilerinden Emrah Gürelli, 2024 yılının ilk yarısında ekonomide yavaşlamanın belirginleşeceğini söyledi.  

Yatırım Kulübü programı sunucusu Pelin Yantur’un, “Borsada taşı toprağı altın döneminin sonu geldi mi?” sorusuna yanıt veren Emrah Gürelli, “Bu son birkaç ay önce geldi. Burada temel konu para politikasının sıkılaşması. Geldiğimiz noktada piyasanın yukarıya doğru gitmekte oldukça zorlandığını görüyoruz. Sıkı para politikasının devam ettiği, yüksek faiz ortamının olduğu bir ortamda borsanın zorlanması çok normal, hatta bunun para politikasının çalıştığının bir göstergesi olarak görüyorum” açıklamasını yaptı.

Gürelli ekonomide kırılma noktasının yerel seçim sonrasında olabileceğine vurgu yaparak, “Şu an yatırımcılarda seçimden sonra Türk Lirası'nın değer kaybedebileceği ile ilgili bir beklenti var. Bu beklenti yükselen faizlere rağmen azalmış değil. Ancak ben bu uygulanan politikalarda Türk Lirası'nın hızlı değer kaybına asla izin verilmeyeceğini düşünüyorum” dedi.  

Önlerinde bir sürü senaryonun olduğuna işaret eden Gürelli, “Şu da olabilir Merkez Bankası biraz daha para politikasını sıkılaştırarak bir miktar daha döviz toplayıp Türk Lirası'nın değer kaybetmesine izin verebilir. Yani bir sürü senaryo var; ama baktığımız zaman yılın ilk yarısında ekonomide yavaşlama iyicene belirginleşecek” öngörüsünde bulundu.  

Bakan Özhaseki'den Sanayicilere İklim Krizi Uyarısı Bakan Özhaseki'den Sanayicilere İklim Krizi Uyarısı

Gürelli yatırımcılar açısından borsanın, 2024’ün ilk yarısında geçmişe göre biraz daha zorlu bir arena olacağını da sözlerine ekledi.

Editör: Ersan Akbaş