5 bin 137 metre yüksekliğindeki Ağrı Dağı’nın zirvesine tırmanan Abdullah Yıldız, buradan yamaç paraşütü ile atladı. Yıldız’ın atlayışının Avrupa rekoru olduğu bildirildi.

Ağrı Dağı’nın tanıtımı ve bölgedeki turizmin gelişmesi amacıyla 12 kişilik ekip, 5 bin 137 metre yüksekliği ile Türkiye’nin çatısı olarak nitelendirilen Ağrı Dağı’nın zirvesine tırmandı.

Abdullah Yıldız ve arkadaşları tırmanış esnasında zaman zaman kar yağışı ve fırtına engeliyle karşılaşsa da bugün sabah saatlerinde zirveye ulaştı.

Kısa bir dinlenmenin ardından buzullarda yamaç paraşütünü atlayışa hazır hale getiren Abdullah Yıldız, arkadaşlarının alkışları arasında koşarak uçuşa geçti.

Dakikalarca havada süzülen Yıldız, Doğubayazıt ilçesine başarılı bir iniş gerçekleştirdi.

O anları sosyal medya hesabından yayımlayan Ağrı Valiliği, “Valiliğimiz ve Serhat Kalkınma Ajansı işbirliğiyle; 5 bin 137 metre yüksekliği, değişken hava şartları ve dik yamaçlarıyla Türkiye'nin çatısı Ağrı Dağı'mızda yapılan zorlu atlayış ile yamaç paraşütünde Avrupa rekoru kırıldı” açıklamasını yaptı.

Eskişehir'de Doğal Gaz Boru Hattı Delindi, Yangın Çıktı Eskişehir'de Doğal Gaz Boru Hattı Delindi, Yangın Çıktı

Geçmişte terörle anılan bölgenin, güvenlik güçlerinin kararlı mücadelesi sonucu terörden arındırılarak doğa sporları için cazip bir merkez haline getirildiğine dikkat çekilen paylaşımda, “Bu zorlu atlayışı gerçekleştirilen Abdullah Yıldız'ı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz” denildi.

Kaynak: DHA