Bakan Şimşek, Son Aşamaya Gelindi Diyerek Müjdeyi Verdi Bakan Şimşek, Son Aşamaya Gelindi Diyerek Müjdeyi Verdi

ARDA KEMAL ATAY

Altın fiyatlarında yaşanan artışlar ve yükselişler, insanların altın fiyatlarındaki gelişmeleri yakından izlemesine sebep olmakta. Bununla birlikte insanlar altın fiyatlarında son durum ne diye araştırma yaparak 27 Aralık 2023 tarihinin altın fiyatlarını öğrenmek isterler. Gelin hep beraber bakalım.

Altın Fiyatlarında Son Durum Ne? (27 Aralık 2023 Altın Fiyatları)

Güne yükselişle başlayan gram altın, şu anda 1950 lira seviyesinde işlem görüyor. Çeyrek altın 3 bin 270 lira, cumhuriyet altını ise 13 bin 260 liradan satılıyor. Dün ons fiyatındaki artışa paralel olarak değer kazanan altının gram fiyatı, günü yüzde 0,58'lik bir yükselişle 1935 liradan tamamladı. Yeni güne de değer kazancıyla başlayan gram altın, saat 10.15 itibarıyla yüzde 0,8'lik artışla 1950 lira seviyesinde bulunuyor, bu da gram altının ulaştığı en yüksek seviye olarak kaydediliyor. Çeyrek altın 3 bin 270 liradan, cumhuriyet altını ise 13 bin 260 liradan alıcı buluyor. Altının ons fiyatı ise şu sıralarda yüzde 0,1'lik bir değer kaybıyla 2 bin 70 dolar seviyesinde dengelenmiş durumda.

Analistler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimlerine ilişkin öngörülerin varlık fiyatlarını etkilemeye devam ettiğini ifade ediyorlar. Enflasyonla mücadele kapsamında atılan "şahin" adımların, gelecek yıl faiz indirimlerine bırakacağı kesin gözüyle bakılıyor. Fed'in küresel çapta bu adımlara öncülük edeceği tahmin edilirken, ilk faiz indirimi için öne çıkan tarih mart ayı olarak öne çıkıyor.

Bu gelişmeler tahvil piyasalarında alıcılı seyri desteklemeye devam ederken, ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 3,88 ile temmuz ayından bu yana en düşük seviyeye yakın bir seyir izliyor. Bu durum, altının ons fiyatında artan eğilime destek oluyor. Bugün yurt içinde veri gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında ise ABD'de Richmond imalat sanayi endeksi verilerinin takip edileceğini belirten analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 2 bin 80 ve 2 bin 100 dolar seviyelerinin direnç, 2 bin 50 ve 2 bin 30 dolar seviyelerinin destek konumunda olduğunu ifade ediyorlar.

Editör: Salih Demirelli