Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanı Çetin Ünal, beraberindeki şube müdürleriyle birlikte Ankara Umum Ayakkabıcılar ve Çantacılar Odası'nı ziyaret ederek, Çantacılar Sokağı'nda faaliyet gösteren esnafların karşılaştığı sorunları ele aldı.

Çantacılar Sokağı'ndaki Sorunlar Detaylı Bir Şekilde İncelendi

Ankara Umum Ayakkabıcılar ve Çantacılar Odası Başkanı Hüseyin Uzun, toplantıda Çantacılar Sokağı'nda karşılaşılan sorunları detaylı bir şekilde açıkladı. Aydınlatma, park sorunları, taşlarla kaplı yollar ve yaz aylarında meyve döken erik ağaçlarının neden olduğu zararlar gibi konular, ele alınan başlıklar arasında yer aldı.

Uzun, “Sokakta aydınlatma ve park sorunları başta olmak üzere bir dizi problemle karşı karşıyayız. Ayrıca, yaz aylarında meyve döken erik ağaçları, insanlara ve esnafların malına ciddi zararlar veriyor. Ayrıca, araç trafiği yolların bozulmasına neden oluyor. Esnaf olarak mal taşırken yolların zarar görmesi de bir sorun. Bu konuda çözüm önerilerini sizlere sunmak için notlar aldık.” şeklinde konuştu.

Çanta 2

Kültürel Mirasa Uygun Düzenleme Çalışmaları Başlıyor

Çetin Ünal ise, “Kültürel mirasa uygun hareket etmek amacıyla buradayız. Bentderesi meydanındaki dolmuşları kaldırmayı ve daha uygun bir alana taşımak için planlarımızı hayata geçirmeyi düşünüyoruz. Hacı Bayram'da kültür merkezi oluşturduğumuz bölgede 3 katlı toplamda 900 araç kapasiteli bir otopark alanı oluşturmayı hedefliyoruz.” dedi.

Koru Mahallesi’nde Kapalı Otopark Çalışmaları Sürüyor Koru Mahallesi’nde Kapalı Otopark Çalışmaları Sürüyor

Türkiye'de Bir İlk: Görme Engelliler Müzesi Hayata Geçiyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı, Hacettepe Üniversitesi ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi arasında gerçekleşen iş birliği protokolü ile Türkiye'nin ilk "Görme Engelliler Müzesi" hayata geçiyor. Bu öncü proje, görme engellilerin bilgiye erişimini kolaylaştırmayı ve toplumsal bir hafıza oluşturmayı amaçlamaktadır.

Aynı zamanda, Çetin Ünal, Ankara'nın 25 ilçesinin kültürünü ve tarihini tanıtacak ofislerin kurulacağı müjdesini verdi.

Tarihi Ulus Bölgesindeki Restorasyon Çalışmaları İlerliyor

Ünal, "Son dört yıl içinde Başkan Mansur Yavaş'ın talimatlarıyla Tarihi Ulus'u restore etmeyi başardık. Çalışmalar sırasında Roma, Bizans, Osmanlı ve diğer uygarlıklara ait birçok tarihi eser bulduk. Bu projelerle her bölgeye dokunmayı ve kalkındırmayı hedefliyoruz." şeklinde konuştu.

Ünal, "Kale bölgesinde bulunan 250 konuttan 202'si orijinal halini koruyarak düzenlendi. Şu anda 48 evin düzenleme çalışmaları devam ediyor. Projelerimizi Şubat ayında hayata geçirmeyi planlıyoruz." dedi.

Ankara'da Çantacılar Sokağı'na Özel Düzenleme Çağrısı

Ankara Umum Ayakkabıcılar ve Çantacılar Odası Başkanı Hüseyin Uzun, Çantacılar Sokağı'nın dünya çapında tanınan bir marka olduğunu vurgulayarak, sokağın turistlerle buluşturulması için düzenleme çağrısı yaptı. Ankara'nın zengin kültür ve tarih mirasıyla öne çıktığını belirten Uzun, sokağın düzenlenmesinin turistlerin bölgeyi keşfetmeleri için önemli olduğunu ifade etti.

Çanta 4

Uzun, “Ankara'da keşfedilecek pek çok yer var. Ulus bölgesini gezmek bile birkaç gün alır. Bu nedenle burada konaklama gereklidir. Bölgenin orijinal dokusuna uygun konaklama yapılması önemlidir. Çantacılar Sokağı'nın tarihî dokusunu ön plana çıkararak tanıtılmasını ve turistlerle buluşturulmasını istiyoruz. Sokağın düzenlenmesi elzemdir.” şeklinde konuştu.

Çanta 5

Ankara'nın Tarihi ve Kültürel Merkezi Canlanıyor

ABB Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanı Çetin Ünal, 2019'dan itibaren Ankara'nın tarihi ve kültürel merkezine yönelik yapılan çalışmalara dikkat çekerek, projelerin şehirde canlanmaya ve turistik potansiyele katkı sağlamaya yönelik olduğunu belirtti.

Çanta Son

Ankara'daki plan ve düzenleme çalışmalarının, şehrin kültürel mirasını koruma ve çantacı esnafının yaşadığı sorunları çözme amacına yönelik önemli bir adım olduğu vurgulanıyor. Çalışmaların detayları, önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacak.

Kaynak: Sibel Bay