Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in yeniden aday olduğu cumhurbaşkanı seçiminde, Kars ve çevre illerde yaşayan Azerbaycan Cumhuriyeti vatandaşları, cumhurbaşkanı seçiminde oy kullanmak için sandık başına gitti.

Azerbaycan'ın Kars Başkonsolosluğu'nda kurulan sandıkta oy kullanma işlemi, saat 08.00 itibarıyla başladı. Azerbaycan'da, Ermeni güçlerin işgalinden kurtarılan Karabağ'da, yaklaşık 30 yıl sonra ilk kez sandıkların kurulması sebebiyle “Zafer seçimi” olarak nitelendirilen seçimler için Kars'ta oy kullanma işlemi, saat 19.00'a kadar sürecek.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama Resmî Törenle Karşılandı Arnavutluk Başbakanı Edi Rama Resmî Törenle Karşılandı

Kars, Ardahan, Ağrı, Artvin, Adıyaman, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Hakkari, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Malatya, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Trabzon, Tuncel ve Van'daki Azerbaycan Cumhuriyeti vatandaşları, Kars Başkonsolosluğu’na gelerek oylarını kullandı. Türkiye'deki Azerbaycan vatandaşları, Kars'ın yanı sıra Ankara ve İstanbul'da kurulan sandıklarda oylarını kullanabilecek.

“Ülkemiz İçin Hayırlı Uğurlu Olsun İnşallah"

Tüm Azerbaycan vatandaşlarını saat 19.00’da sona erecek olan Cumhurbaşkanı seçimi için sandıklara davet eden Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guliyev,

"Azerbaycan Cumhuriyeti’nde gerçekleşen cumhurbaşkanı seçimleri için Kars Başkonsolosluğumuzda seçim sandığı kurduk. Türkiye’nin 28 vilayetine hizmet veren Kars Başkonsolosluğu, bu vilayetlerde yaşayan vatandaşların burada oy kullanması için bütün imkanları sağlamıştır. Bunu belirtmek isterim ki 44 günlük muharebeden sonra Muzaffer Başkomutanımız bütün işgalde olan arazilerimizi işgalden azat ederek bugün gerçekleşen seçimlerin bütün Azerbaycan’da yapılmasını sağlamıştır. Bütün Azerbaycan vatandaşlarımızı gün sonuna kadar oy kullanmaya davet ediyorum ve onlar da kendi duygularını sandıklara yansıtsınlar. Ülkemiz için hayırlı uğurlu olsun inşallah" ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA