Bursa’da ruhsatsız silah imal ve ticaretine yönelik çalışmalarda 4 ayda 1 adet AK-47, 3 UTAŞ tam otomatik silah, 1 suikast silahı, 123 tabanca ve 34 av tüfeği ele geçirildi.

Bursa İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, ruhsatsız silah imal ve ticaretine yönelik 4 ayda 78 farklı çalışma gerçekleştirdi.

1 Ocak'tan itibaren gerçekleştirilen teknik ve fiziki takipler sonucunda, 1 adet AK-47, 3 adet UTAŞ tam otomatik silah, 1 suikast silahı, 123 ruhsatsız tabanca ve bu tabancalara ait 7 bin 439 mermi, 194 şarjör, 34 av tüfeği ve bunlara ait 502 fişek ile 76 silah aksamı ele geçirildi. Yapılan operasyonlarda, silah ticareti yapan, silah satın alan ve bulunduran toplam 105 şüpheli yakalandı.

Adliyeye sevk edilen şüphelilerden 7'si tutuklanarak cezaevine gönderilirken, diğerleri adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Kocaeli’de Sahte “Karavan” Çetesine Operasyon: 9 Tutuklama Kocaeli’de Sahte “Karavan” Çetesine Operasyon: 9 Tutuklama

Kaçak Olarak Üretilmiş

Bu arada, ele geçirilen 3 adet kaçak şekilde üretilen UTAŞ tam otomatik silahın, daha önceden Antalya'da faaliyet gösteren UTAŞ Silah Sanayi'de çalışan personellerin, buradan ayrıldıktan sonra bu silahların aynısını kaçak olarak ürettiği belirlendi.

Kaynak: DHA