Kadriye CİRİTCİ'nin 26 Aralık 2023 tarihli yazısı: Değişiyoruz

Bir bilgeye sormuşlar, “Efendim, dünyada en çok kimi seversiniz?” Bilge, “Terzimi severim” diye cevap vermiş. Soruyu soranlar şaşırmış: “Aman üstad, dünyada sevecek o kadar çok kimse varken terzi de kim oluyor? O da nereden çıktı? Neden terzi?” Bilge, bu soruya da şöyle cevap vermiş: “Dostlarım, evet ben terzimi severim. Çünkü ona her gittiğimde, benim ölçümü yeniden alır. Ama ötekiler öyle değildir. Bir kez benim hakkımda karar verirler, ölünceye kadar da beni hep aynı gözle görürler."

Aslında öyle değil midir? İnsanlar… Ah insanlar…

Yaşadığımız bu hayatta insan, insanı hem yorar hem de yorgunluğunu alır. Bir nevi insan insana hem zehir hem de şifadır. “Değişmez” dediğimiz insanlar yıllar içinde bir bakmışsınız başka bir insan oluvermiş. Paylaştığım küçük hikâyeden anlaşılacağı gibi, hayatımızdaki insanlarla ilgili her zaman toplama, çıkartma yaptıktan sonra emin olmak için sağlamasını da yapmak gerekiyor. Matematiğinizin kuvvetli olması bu konuda önemli. İnsanlar değişir ve tahmin edemeyeceğimiz farklılıkta başka bir insana dönüşebilir. Tabii bunların birçok nedeni vardır. Ekonomik dengelerin değişmesi, sosyal yaşamda girdikleri çevreye göre kabuk değiştirmesi, şımarıklık, tepeden bakma, görgüsüzlük, hırs, kibir, kıskançlık, kin gibi daha pek çok şey sayılabilir. Zaman içinde kendisini yenileyen ve âdeta yeniden doğan insanlar yok mu? Var elbette. Yaşadıkları ve yaşattıkları hayat içinde çokça dersler alarak farkındalıkları artan, erdem sahibi onurlu insan olma yolunda bir hayli başarı kazanmış insan sayısı oldukça fazladır. Hayat öyle bir öğretmen ki zamanı geldiğinde hak etmediğiniz bir sınav kâğıdına verdiği not ile sizi sınıfta bırakır; öldürür mü, süründürür mü bilinmez. Toplumlar, yaşamlar, hayat koşulları, insanlar değişiyor hatta hayvanlar bile… Tahammül düzeyleri azalmış insanlar giderek artıyor ve öfke patlamaları oluşuyor.

Bir insanı tanımak için onu anlamak, anlamak için de dinlemek gerekiyor. Hayatımıza dâhil olan insanlara dikkat edelim. Yıllarca dostluğunuzdan ödün vermediğiniz ya da ömrünüzü adadığınız insan, bir anda düşmanınız oluveriyor.

Sakin ve huzurlu bir hayat yaşamak için sevgi, anlayış, nezaket, zarafet gerekiyor. Davranışlarımızda üslubun önemi burada öne çıkıyor. İnsan ilişkilerimizde üslubumuza dikkat etmeli, karaktere zeval vermemeliyiz.

Unutulmamalı ki her zaman sevgi, sevgiyi; saygı, saygıyı getirir.

2023 yılını acısıyla, tatlısıyla geride bırakmaya hazırlanırken 2024 yılının herkese önce sağlık, huzur, bereket ve mutluluk getirmesini diliyorum.

Hayat bir tutam tuz, bir tutam şeker.

Mutlu yıllar efendim.