Şevval Elif KIRAN'ın 26 Aralık 2023 tarihli yazısı: Yeni Bir Yıl 

Herkese merhaba. Yeni bir yıla girmemize çok az kaldı. Peki yeni yıldan neler beklemeliyiz? Geçtiğimiz yılda kalması gereken şeyleri geride bırakabilecek miyiz? Gelin, beraber konuşalım.

Acısıyla tatlısıyla koskoca bir yılı bitirmek üzereyiz. Peki önümüzdeki bu yeni yıldan neler bekliyoruz?

365 gün boyunca yaşanan olumsuz olayların birbiri ardına zihinde canlanarak bir iç hesaplaşmanın ortaya çıktığı Aralık ayında; mutsuzlukların, başarısızlıkların, kavgaların, öfkelerin, pişmanlıkların kalması isteniyor. Hayat, duygular üzerinden yaşandığı için duyguların da bilinçaltında yatan düşüncelerimizin bir ürünü olduğu fark edilemiyor. Ancak hesaplaşma içerisine girildiğinde, kişi kendini sorgulamaya başladığında, duygularını değiştirebilmek için öncelikle düşüncelerini değiştirmesi gerekiyor.

Bu yüzden içinde bulunduğumuz yeni yılla birlikte daha mutlu ve huzurlu bir hayat isteniyorsa, önce düşünceleri doğru değerlendirmeyi öğrenmek gerekiyor. Altta yatan düşüncelerdeki hatalar görülebiliyor, alternatif düşünceler ortaya çıkartılabiliyor. Bunlarla ilgili değişiklikler hayat içinde uygulanabilirse, duygular da kolaylıkla değişebiliyor. İç hesaplaşmalarımızın hepsini eski yılda bırakma taraftarıyım. Önümüzde kocaman bir yıl olacak. 

Öncelikle geçmiş yıla oranla daha az üzüldüğümüz, incindiğimiz, katıldığımız, zorlandığımız bir yıl olmasını istiyorum. Yeni yılın gelişiyle birlikte koyulan hedefler, genellikle içinde bulunulan yıl yapılamayanlar ya da eksik yapılan konularla ilgili oluyor. Bunları planlamak, geleceğe yatırım yapılmasını sağlıyor. Yapılamayanlara, yetiştirilemeyenlere, başarılamayanlara takılıp kalmadan yeniden daha büyük bir istekle başlamayı kolaylaştırıyor. Yani yeni yılda, bu yıl da yaptığımız gibi hedeflerimizden vazgeçmeyerek emin adımlarla ne kadar zorlu bir yol olursa olsun kararlılıkla devam etmemiz bizi başarıya ulaştıracaktır, emin olun. Belki bu yıl kariyer anlamında en güzel yılınızdı, belki bu yıl aşk hayatınızın güzelliği tüm yıla bedeldi, belki bu yıl kayıplar yaşadınız, belki de aranıza yeni bir üye katıldı. Hepsi hayatın işleyişi içerisinde.

Umut etmek, hayallerin ve hedeflerin gerçekleşmesi için motivasyonu artıran en önemli unsurlar arasında yer alıyor. Çünkü eğer umut varsa, kurulan hayallerin ardından gitmek ve bu hayaller için çaba sarf etmek kolaylaşıyor. Benim bu yıldan en büyük beklentim, tüm sevdiklerimin sağlıklı, mutlu huzurlu bir şekilde yaşaması olacak. Hayal kurmaktan bir an olsun vazgeçmeyeceğimiz, önümüze hep çiçekli yolların çıkacağı, düşsek de hızlıca kalkacağımız, hayallerimizden bile güzel bir yıl olmasını diliyorum.

Sevgiler…