Kendimizi başka yerlere taşımak, geçmiş olayları hatırlamak veya gelecek senaryolarını zihnimizde canlandırmak gibi doğal olarak yaptığımız bir şeydir.

Bu, çoğunlukla beynin hipokampus adı verilen kısmında gerçekleşir. İnsana özgü olan hayal kurma , araştırmacıların çalışmaları neticesinde farelerde de benzer biçimde seyrettiği ortaya çıkarıldı.

Howard Hughes Tıp Enstitüsü'nden (HHMI) bir ekip, kemirgenlerin, ödül olarak su almak için belirli bir yere gitmeyi düşünüp düşünemeyeceklerini belirlemek için beyin-makine ara yüzüyle birlikte sanal gerçeklik (VR) kullandı.

HHMI'dan nörolog Albert Lee, "Hayal etmek, insanların yapabileceği olağanüstü şeylerden biridir" Artık hayvanların da bunu yapabildiğini bulduk ve bunu araştırmanın bir yolunu bulduk." dedi.

Güneş'in Yüzeyinde Delik mi Açılıyor? Güneş'in Yüzeyinde Delik mi Açılıyor?

Deneyler şu şekilde işledi: Araştırmacılar farelere özel bir beyin-makine ara yüzü yerleştirdiler; farelerin hareketlerini, hipokampuslarındaki 'hayal edilen' aktivite aracılığıyla sanal gerçeklik ortamı aracılığıyla haritalandırdılar. Fareler küresel bir koşu bandının üzerine yerleştirildi, böylece aynı noktadan hareket etmeden VR'de gezinebildiler.

Fareler 'hareket ettikçe' beyin aktiviteleri izlendi ve sanal gerçeklikteki yerleri hipokampus aktivitesiyle ilişkilendiren kişiselleştirilmiş bir "düşünce sözlüğüne" çevrildi.

Bu, araştırmacıların belirli aktivite kalıplarını sanal uzaydaki belirli yerlere bağlayabilmeleri ve onlara farelerin aklında ne olduğuna dair bir pencere sunabilmeleri anlamına geliyordu.

Daha sonra kurulum, koşu bandındaki fiziksel hareketin VR dünyasını etkilememesi için değiştirildi. Fareleri, sularını almak için kasıtlı ve gönüllü olarak belirli yerlere hareket etmeyi veya nesneleri belirli yerlere taşımayı hayal etmeye zorladı ve beyin taramaları, onların gerçekten de yaptıkları şeyin bu olduğunu gösterdi.

"Fiziksel Bedeni Sabit Olsa Bile Mekânsal Düşünceleri Çok Uzak Bir Yere Gidebilir"

Çıkarılan sonuç şu: Eğer fareler farklı bir yerde olduklarını hayal edebiliyorlarsa, gelecekte de bir şeyler hayal edebilirler veya geçmişten bir şeyler hatırlayabilirler. Ancak yine de hayvanların zihninde neler olup bittiğinden emin olmak zordur. Bu VR sistemi, bu alanda gelecekteki araştırmalara olanak sağlayabilir.

Ayrıca hayvanların VR'de hareket etmeyi hayal etmek için çok fazla eğitime ihtiyaç duymadıkları ve zihinsel aktivitelerini yaklaşık 10 saniye, yani önemli bir süre boyunca devam ettirebildikleri de dikkate değer bir konudur.

Biyokimyacı Timothy Harris şöyle diyor : "En şaşırtıcı olan şey, farelerin, bizim bir farenin dikkat süresine ilişkin belki de naif bir fikrimize dayanarak çok uzun bir süre boyunca başka hiçbir yer değil de o yer hakkında düşünmeyi öğrenmeleridir."

HABER MERKEZİ