Görme engellilerin yaşamını kolaylaştırmak için kaldırımlara konulan sarı şeritler, Türkiye’nin Başkenti Ankara’da ne yazık ki görme engelli vatandaşların yaşamını kolaylaştırmıyor. Onların yaşamını deyim yerindeyse tehlikeye atıyor.

Yer Sıhhiye’deki Ankara Adliyesi…

Başkentin kalbi sayılacak Atatürk Bulvarı’nda Ankara Adliyesi önündeki kaldırımlarda maalesef sarı şeritlerin neredeyse tamamı tahrip olmuş durumda.

Görme engelli vatandaşların dışarıdaki yaşamında büyük kolaylık sağlayan sarı şeritlerin tamamına yakınının tahrip olması, Adliye’de veya Sıhhiye’de rutin işlerini yapması gereken engeliler için büyük tehlike oluşturuyor.

Özellikle görme engelli vatandaşların gideceği yerin yönünü bulmakta sıkıntı yaşaması engellilere büyük sıkıntı yaratıyor.

"TÜGİAD Yüz Yüze" Söyleşilerinin İkincisi Yapıldı "TÜGİAD Yüz Yüze" Söyleşilerinin İkincisi Yapıldı

Ayrıca karşılarına çıkan engellere takılma riski de görme engelli vatandaşları tehlikeli durumlara karşı savunmasız bırakıyor.

Sarı şeritlerin tahrip olmasının yanında kaldırımların bazı yerlerinin hasarlı olması da görme engelliler için düşme, çarpma ve yaralanma gibi tehlikelere davet çıkarıyor.  

Bu nedenle görme engelli vatandaşlar, Ankara Adliyesi önündeki sarı şerit sıkıntısının bir an önce giderilmesini ve dışarıdaki hayatlarının bir nebze de olsa güvenli bir şekilde devam etmesini istiyor.

Kaynak: Ersan Akbaş