Otomotiv sektörü temsilcileri, 7 Temmuz'da devreye girmesi beklenen GSR II nedeniyle sıfır araçlarda kampanyaların yoğunlaştığını, bu sebeple ikinci el araçların gerçek satış fiyatlarının düşüşe geçtiğini belirtti.  

İkinci El Oto Pazarında Satışlar Düştü! İkinci El Oto Pazarında Satışlar Düştü!

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde otomobil almak isteyen tüketicilere tavsiyelerde bulunan sektör temsilcileri, ikinci el araçların gerçek satış fiyatlarının, son dönemdeki sıfır kilometre araç kampanyaları neticesinde düşüşe geçtiğini ifade eti. 

Otokoç Otomotiv 2. El ve Filo Operasyonu İş Birimi Lideri Birkan Çalışkan, yürürlüğe girecek yönetmeliğe göre, sıfır araç markalarının, belli seviyede güvenlik donanımına sahip olmayan araçların tescilini ve satışını yapamayacağını vurgulayarak, "Halihazırda 7 Temmuz'a kadar bu stokları eritmek zorunda olan sıfır araç markaları, mayıs ayında agresif kampanyalar açıkladı. Sıfır araç fiyatlarındaki bu düşüş 2. el fiyatlarında da mayıs ayında negatif yönlü bir etki yarattı. Mayıs ayının özellikle ikinci yarısında 2. el fiyatlarında yüzde 2'lik aşağı doğru bir değişim gözlendi" değerlendirmesini yaptı.  

7 Temmuz öncesi stokları eritme baskısı neticesiyle mayıs ayında açıklanan sıfır araç kampanyalarının haziran ayında da devam etmesini beklediklerini ifade eden Çalışkan, buna bağlı olarak 2. el fiyatlarının bu seviyelerde yatay olarak devam edeceğini düşündüklerini ve gelecek 1 - 2 aylık süreçte 2. el fiyatlarında herhangi bir değişim olmayacağını beklediklerini söyledi.  

Çalışkan, "Uzun zamandır olması gereken değerin altında olan 2. el pazarının özellikle eylül ayından sonra yine ekonominin de koşullarına bağlı olarak olması gereken değer seviyesine doğru yükseleceğini düşünüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Trink sat! & arabam.com Oto Ekspertiz Genel Müdür Yardımcısı Halil Ali Şenay da ikinci el ilanlarındaki araç fiyatlarına bakıldığında gözle görülür bir düşüşün henüz gözlemlenmediğini fakat son dönemde gerçekleşen sıfır kilometre araç kampanyaları neticesinde gerçek satış fiyatlarında düşüş olduğunu dile getirdi.

Şenay, "Son 1 ay içerisinde gerçek satış fiyatlarında segmentine göre ortalama yüzde 3 - 5'e varan düşüşler görülüyor. Normalde bayram öncelerinde piyasanın hareketlendiğini görürüz. Bu bayram öncesinde gerek finansman imkanlarının maliyetli olması gerekse de gündemde olan sıfır kilometre araç kampanyalarından ötürü ikinci ele talebin geçmişe nazaran daha düşük kaldığını gözlemliyoruz" açıklamasını yaptı. 

Otomobil almak isteyenlerin önce sıfır araç kampanyalarına bakıp öyle karar vermesi gerektiğini belirten Şenay, "İstedikleri marka model araçlar için sıfır kilometrede istediğini bulamayanlar ise bugünün işini yarına bırakmamalı derim. Her ne kadar mevduat faizi gelirleri cezbedici olsa da araç bir ihtiyaç ise mevcutta yakalanacak fırsatların hemen değerlendirilmesinden yanayım" önerisinde bulundu. 

Kaynak: AA