Nesrin YARIM ÖZOĞLU'nun 9 Şubat 2024 tarihli yazısı: Menemenin Fiyatı Uçtu

“Soğanlı mı yoksa soğansız mı olur” tartışmaları ile her zaman gündeme gelen, her kesimden insanın sofrasının baş tacı olan menemen, şimdilerde maliyet hesapları ile gündemde. Sofraya menemen getirmenin maliyeti yüzde 100 arttı. Menemen, zengin yemeği olma yolunda hızla ilerliyor.

Her şeyin fiyatı her geçen gün artıyor. Maaşlara yapılan zam, ceplere girmeden etiketlere yansıyor. Çarşı pazardaki fiyatlar el yakarken marketler haftalık hatta günlük etiketlerini güncelliyor. Keşke çalışanlara yapılan zam gibi onlar da yılda bir ya da iki kere zam yapabilse ama neyse! Fiyatı en çok artan gıda ürünlerinden birkaçı arasına giren yumurta ve sıvıyağ da bildiğiniz üzere menemenin malzemelerini oluştururyor. Zam şampiyonluğunda adından sıkça söz ettiren gıda ürünlerinden sivri biberin fiyatını market raflarında görebilirsiniz. Kendisinin kilogram fiyatı 100 TL’ye dayanıyor. Hâl böyle olunca menemen yapmak için epey düşünmek gerekiyor. Siz soğanlı mı seversiniz soğansız mı bilemiyorum ama 4 kişilik bir ailenin sofrasına koyacağı menemenin maliyeti arttı. 

Türkiye'de gıda fiyatları son 4 yılda eşi benzeri görülmemiş oranda yükseldi. Bu artış mutfağa da yansıdı. Dışarıdan yememek için evde yapılan yemekler daha pahalı hâle geldi. 4 kişilik bir menemen yapmak için gereken malzemeler 2 ay öncesine oranla yani 2023 rakamlarına göre yüzde 100 artış gösterdi. Yıllara oranla bakıldığında 2021 yılından bu yana menemen yapma maliyeti yüzde 500'den fazla arttı. Menemen için gereken malzemeler market fiyatlarına göre listelendiğinde; 4 adet yumurta 17,2 TL, 3 adet soğan 4,8 TL, 4 adet domates 17,6 TL, 250 gr sivri biber 12,5 TL, 4 çorba kaşığı sıvı yağ 9,36 TL, 2021’de 4 kişilik menemen için maliyet 9 lira 98 kuruşken 2024'te 61 lira 46 kuruşa yükseldi. Ha bir de maliyet hesaplamasında tuz, karabiber ve su gibi her mutfakta bulunan, neredeyse hemen hemen her yemekte kullanılan ve maliyetleri çok düşük olan malzemeler bu fiyatlara eklenmemiş. Bildiğiniz üzere karabiber, pul biber gibi baharatların fiyatı da epey fazla.

Çok kısa bir süre sonra mübarek Ramazan ayı geliyor. Fırsatçıların şu andaki gıda fiyatlarını daha da artıracağı kesin. Her Ramazan ayında yapılan hamlelerdendir. Hesaplanan maliyet hesapları daha da değişebilir. Bırakın dışarıda, restoranda yemeyi, evde yemek bile hayal olabilir.