Ebrar ÇELİK'in 9 Şubat 2024 tarihli yazısı: Zihin Oyunları: Deja Vu

Hepimizin bildiği ve açıklamakta zorlandığı o tanıdık his… Deja Vu!

İlk defa yaşadığınız bir olayı sanki geçmişte de aynı şekilde yaşamışsınız gibi hissettiren ve “Ben bu anı daha önce yaşamıştım” cümlesiyle açıklayabildiğimiz durum, Deja Vu’dur.

Deja Vu, geçmişimizle şimdiki zaman arasında görünmez köprüler kurar. Belki de geçmişte yaşanan bir anının izi, şimdiyi bize tekrar hatırlatır. Acaba geçmişte yaşadığımız anılar, bilinçaltımızda bir yerlerde saklı mıdır? Yoksa paralel evrenlerde farklı hayatlar mı yaşıyoruz?

Eminim herkesin bu soruya bir cevabı vardır. Ben de dâhil!

Bana göre, geçmişte yaşadığımız her şey bilinçaltımızda bir yerlerde saklıdır. Anılarımız, bizi biz yapan parçalardır. Bazen rüyalar aracılığıyla, bazen de deja vu gibi anlık hislerle bu anılara ulaşabiliriz. Bazı insanlar ise, rüyalarda veya deja vu anında, paralel evrenlerden gelen anılara erişebildiğimizi düşünür. Bu düşünceler, yaşadığımız deneyimlerin ne kadarını hatırladığımızın ve nasıl yorumladığımızın bir yansımasıdır.

Peki, neden deja vu yaşarız?

Bilim, bunun nedenini açıklamakta zorlanır. Bazıları, deja vu’nun beyindeki anlık bir hata sonucu ortaya çıktığını düşünürken, diğerleri ise ruhsal bir deneyim olarak yorumlar.

Deja vu, saniyelik bir zaman yolculuğu; ya da hayalden ibaret olabilir. Belki de, sadece bir gölge gibi gelip geçer ve hiçbir zaman tam olarak anlayamayacağımız ve açıklayamayacağımız bir his olarak varlığını sürdürür.

Bu kısacık an, insan zihninde sonsuza kadar iz bırakır. Deja vu bize hatırlatır ki; geçmişin izleri her zaman yanımızdadır.