Rekabet Kurumunun META hakkındaki rekabet soruşturması, META’nın sunduğu uyum tedbirinin kabul edilmesiyle sonlandırıldı.  Ancak bu dönemde META'ya kesilen toplam para cezası 898 milyon lirayı buldu.

Rekabet Kurumu tarafından 2022 yılında META'ya başlatılan rekabet soruşturması META tarafından  5 Nisan’da Kurula sunulan uyum tedbirleri, ihlalin sonlandırılması ve pazardaki etkin rekabetin tesis edilmesi için yeterli görüldü. Böylece şirkete yönelik günlük para cezası uygulaması sona erdirildi.

Rekabet Kurumu, 2022 yılında META'ya Facebook, Instagram ve WhatsApp hizmetlerinden topladığı verileri birleştirerek sosyal ağ hizmetleri ile çevrim içi görüntülü reklamcılık pazarlarındaki rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırdığı ve pazara giriş engeli yarattığı gerekçeleriyle 346 milyon lira idari para cezası kesmişti.

META bunun üzerine Kurula bazı uyum tedbirleri sundu ancak bu tedbirler rekabet karşıtı endişeleri gidermede yeterli görülmeyince Kurul, endişeleri giderecek nitelikteki uyum tedbirleri sunulana kadar şirkete her gün için idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Kurul, bu süreçte şirkete 115 gün için 551 milyon 557 bin 590 lira idari para cezası uyguladı.

Cevdet Yılmaz: Yapay Zekada Öncü Çalışmalar Yapacağız Cevdet Yılmaz: Yapay Zekada Öncü Çalışmalar Yapacağız

Böylece META'ya kesilen toplam para cezası bu süreçte 898 milyon liraya ulaşmış oldu.

META Ne Yapacak?

META tarafından sunulan uyum tedbirlerine göre kullanıcılar, Facebook ve Instagram uygulamalarındaki hesaplarını "Hesaplar Merkezi" üzerinden birleştirmediği sürece META tarafından kullanıcıların kişisel verileri birleştirilemeyecek.

Daha önce hesaplarını birleştirmiş kullanıcılar ise haziran itibarıyla yeni bir "Onay Ekranı" ile karşılaşacak. Böylece kullanıcılar daha önce birleştirdikleri hesapları ayırabilecek.

Kullanıcılar, seçim hakkının yanı sıra bu ekranda hangi verilerinin ne şekilde birleştirileceği hakkında ayrıntılı bilgilendirilecek.

Kullanıcıların, fikir değiştirmeleri durumunda ise tekrar istedikleri hesap veya hesaplara ilişkin verileri "Hesaplar Merkezi" üzerinden birleştirme imkanı olacak.

Kaynak: AA