Fransa'nın başkenti Paris'te başlayan ve 21 Haziran'a kadar sürecek olan Avrupa'nın savunma sanayii fuarı Eurosatory 2024'e Otokar da katılıyor. Paris'teki fuarda 7 aracı ve kule sistemleriyle yer alan Otokar, iki zırlı aracını ilk kez görücüye çıkaracak.

62 ülkeden 2 bini aşkın katılımcının yer alması beklenen fuarda, Otokar Türkiye'nin ilk ağır sınıf paletli insansız zırhlı aracı ALPAR'ın tanıtımını yapacak. 

Ayrıca fuarda hareket kabiliyetiyle farklı coğrafyalarda kendini kanıtlayan ARMA araç ailesinin yeni üyesi ARMA II'ye standında yer verecek. 

Otokar'ın Eurosatory 2024'te sergilediği diğer araçlar ise COBRA II, ARMA 6x6, ARMA 8x8, TULPAR ve AKREP II olacak. 

Otokar'ın EDGE Group ile ortak girişim şirketi olan Al Jasoor'un standında RABDAN 8x8 Zırhlı Tıbbi Tahliye Aracı da sergilenecek. 

Aselsan standında ise ARMA 8x8 Korkut Kuleli Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi Aracı görücüye çıkacak. 

Atom Bombası Hiroşima’da Nasıl İnsan Gölgesi Oluşturdu? Atom Bombası Hiroşima’da Nasıl İnsan Gölgesi Oluşturdu?

Otokar Genel Müdürü Aykut Özüner, Otokar'ın bugün dünyanın sayılı kara sistemleri üreticileri arasında yer aldığını belirterek, "NATO standartlarındaki ürünlerimiz, ihtiyaçlara cevap verme ve teslimat hızımız, satış sonrası hizmetlerimizle global rakiplerimiz arasından sıyrılıyoruz. Otokar olarak Avrupa'nın kara sistemleri konusunda artan savunma sanayii ihtiyaçlarına en hızlı ve etkin şekilde cevap vermeye hazırız"  açıklamalarıyla fuardaki konumları hakkında değerlendirmede bulundu. 

Otokar Savunma Sanayii Genel Müdür Yardımcısı Sedef Vehbi ise Eurosatory'de yeni nesil araçlarıyla güçlü bir katılım yaptıklarını belirterek, "İki zırhlı aracımızı ilk kez Eurosatory'de dünyaya tanıtıyoruz. Silahlı kuvvetlerin robotik ve insansız kara aracı ihtiyacını karşılamak üzere geliştirdiğimiz ALPAR ve klasik muharebe koşullarının yanı sıra günümüzde sıkça rastlanan asimetrik tehditleri de göz önünde bulundurarak geliştirdiğimiz 8x8 zırhlı aracı ARMA II'nin sektörde yeni referans noktası olacağına inanıyoruz" bilgilerini verdi.

Kaynak: AA