Sağlık Bakanlığı, aşırı sıcakların neden olduğu su ve mineral kaybı sonucunda bayılma hissi, bulantı, baş dönmesi gibi sağlık problemlerinin görülebileceği konusunda uyarıda bulundu.

Bakanlık, sıcak havalarda sağlıklı kalmak için günlük 2-2,5 litre su tüketilmesini ve bol, hafif, açık renkli giysiler giyilmesini önerdi.

Sıcak Havalarda Sağlık Sorunları

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü yetkililerinin verdiği bilgilere göre, yaz aylarında artan sıcaklık ve nem, vücut ısısının yükselmesine neden oluyor. Bu durum, vücutta su ve mineral kaybına yol açarak bayılma hissi, bulantı ve baş dönmesi gibi sağlık sorunlarına sebep olabiliyor.

Kimler Daha Çok Risk Altında?

Aşırı sıcaklardan en fazla etkilenen gruplar arasında 65 yaş ve üzerindekiler, küçük çocuklar, bakıma ihtiyacı olanlar, engelli bireyler, hamileler ve açık alanda ağır işlerde çalışanlar bulunuyor. Ayrıca, sporcular, diyabet, kalp-damar hastalıkları, beyin-damar hastalıkları, psikolojik hastalıklar, kronik solunum sistemi hastalıkları, karaciğer ve böbrek hastalıkları gibi kronik rahatsızlığı olanlar ile tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, depresyon ve uyku ilaçları kullanan kişiler de yüksek risk altında.

Sıcaklardan Korunma Yöntemleri

Sağlık Bakanlığı, aşırı sıcaklardan korunmak için şu önerilerde bulunuyor:

  • Gün içinde 2-2,5 litre su tüketilmeli.
  • Bol, hafif ve açık renkli giysiler tercih edilmeli.
  • Serinlemek amacıyla ılık duş alınmalı.

Bu önlemler, sıcak havaların olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olabiliyor ve sağlığınızı korumanıza katkı sağlıyor.

Aşırı sıcaklarda dikkatli olmak ve önerilere uymak, özellikle risk altındaki gruplar için hayati önem taşıyor.

"Sıvı Kaybı Tehlike Yaratabiliyor"

Sıcak yaz aylarında her zamankinden daha fazla su içilmesi ve su tüketmek için susamanın beklenilmemesi önem taşıyor. Su, vücut için en doğal ve önemli sıvı kaynağı olduğundan, aşırı sıvı kaybı ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Su gereksinimi, hava sıcaklığı, fiziksel aktivite ve tüketilen diyete göre değişebiliyor.

Sıcak havada, fazla fiziksel aktivite yapıldığında, diyette, protein ve tuz miktarı fazla olduğunda, terleme ve böbrekler yoluyla, ateşli hastalıklarda solunum yoluyla, ishalde bağırsak yoluyla su atımı artıyor. Bu durumda su-sıvı gereksinmesi de artıyor.

"Dışarıda ve Açıkta Satılan Yiyeceklerin Tüketiminden Kaçınılmalı"

Sıcak havanın olumsuz etkisinden korunmak için beslenme şekli de büyük önem taşıyor.

Suya Balıklama Atlamak Ölüm ya da Kalıcı Felce Yol Açabiliyor Suya Balıklama Atlamak Ölüm ya da Kalıcı Felce Yol Açabiliyor

Aşırı sıcaklarda sağlığın korunması, yeterli ve dengeli beslenilmesi, ağır yemeklerden kaçınılması öneriliyor.

Kan şekerini hızla yükselten veya hızlı düşüren besinlerin tercih edilmemesi, beyaz ekmek, pirinç yerine tam buğday ekmek, bulgur gibi lifli besinlerin tüketilmesine özen gösterilmesi gerekiyor.

Enerjisi yüksek basit karbonhidrat olan saf şeker ve tatlılar, pastalar, bisküvi ve çikolatalar gibi şekerli besinlerin tüketiminin azaltılması tavsiye ediliyor. Hamur tatlıları yerine sütlü veya meyveli tatlıların yenilmesi öneriliyor.

Sıcak havanın etkisiyle gıdalarda bozulmaya bağlı besin zehirlenmeleri ile daha sık karşılaşılabiliyor. Bu nedenle, özellikle yaz aylarında dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin tüketiminden kaçınılması, çabuk bozulan et, yumurta, süt, balık gibi potansiyel riskli besinlerin açıkta bekletilmemesi, besinlerin hazırlanması ve pişirilmesi aşamalarında hijyen kurallarına özen gösterilmesi önem taşıyor.

Yaz aylarında özellikle rota virüslerden kaynaklanan, bebek ve çocuklarda yaygın olarak görülen ishallerin önlenmesi için el temizliğine dikkat edilmesi, sebze ve meyvelerin tüketilmeden önce bol su ile iyice yıkanması ve ishali olanların en yakın sağlık kuruluşuna başvurması isteniyor.

Özellikle yaz aylarında planlanan tatil programlarında açık büfe yemek sunan yerlerde gereksinimden çok daha fazla miktarda besin tüketilmemesi öneriliyor.

Kaynak: AA