Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu'nun görev süresini 18 Temmuz'a kadar uzatma kararı, futbol camiasında geniş yankı uyandırdı. Bu kararın alınmasındaki temel amaç, Süper Lig ve 1. Lig gibi önemli konularda yapılan çalışmaları sürdürmek ve gelecek sezonun planlamasını tamamlamak olarak belirtildi. Ancak, bu süreçte A Milli Takım'ın Avrupa Futbol Şampiyonası'na hazırlıklarının da göz ardı edilmemesi gerektiği vurgulandı. 

TFF'nin internet sitesinden yapılan açıklamada, Süper Lig ve 1. Lig Yayın İhalesi'nin ciddi gelir getirecek şekilde tamamlandığı belirtilerek, "Harcama limitleri ve yabancı kuralı gibi düzenlemeler, kulüp menfaatleri doğrultusunda yeniden belirlenmiştir. Mevcut durumda Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'nun yanı sıra kurulların da görev sürelerinin bitmesine üç yıl kala, 18 Temmuz'da yapılacak seçimli genel kurul öncesinde yeni sezonla ilgili tüm hazırlıklar mevcut işleyişi aksatmayacak şekilde, eksiksiz hayata geçirilmiştir. Buna rağmen, tarihinde ilk kez eleme grubunu lider tamamlayarak Avrupa Futbol Şampiyonası'na katılma hakkı kazanan A Milli Takımımızın turnuva öncesi hazırlıklarını aksatma ihtimalini bile hiçe sayan bazı kulüp yöneticilerinin, tam da Avrupa Futbol Şampiyonası'nın başlayacağı tarihlerde seçimli genel kurul yapma yönündeki ısrarlı çabalarını hayretle izliyoruz" ifadeleri kullanıldı. 

2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın 14 Temmuz'da sona ereceğinden bahsedilen açıklamada, "Gönül verdiği renkler ne kadar farklı olsa da geçmişte ay-yıldızlı forma söz konusu olduğunda ortak bir paydada buluşmayı görev bilen bir anlayışın aksine, kamuoyunca malum bazı isimlerin kişisel hırs ve menfaatlerini milli menfaatlerin bile üstünde tuttuğuna ibretle şahit oluyoruz. Seçimli genel kurulun 18 Temmuz'da yapılması kararı, milli takımın yoğun maç takvimi göz önünde bulundurularak alınmıştır. Büyük bir milletin tek yürek olacağı bu tarihlerde kişisel çıkarları uğruna TFF kongresi yapılmasını talep etmek abesle iştigalden daha fazlası değildir" denildi. 

"Türkiye Futbol Federasyonu olarak birincil önceliğimiz her koşulda ay-yıldızlı formadır." denilen açıklamada, şunlar kaydedildi: 

"85 milyonun gururla izleyeceği milli takımımızı, Almanya'da yalnız bırakmak pahasına, oyuncularımızın ve teknik heyetimizin moral değerlerini aşağıya çekecek her türlü çabanın önüne geçmek, başlıca sorumluluğumuzdur. TFF yönetimi olarak tüm mesaimizi ve enerjimizi A Milli Futbol Takımı'nın başarısı için harcayacak ve bazı kulüplerimizin yöneticilerinin düştüğü hatalara düşmeyeceğiz. Almanya'da çalınacak ilk düdükten itibaren oyuncularımızın yanında olmak yerine, seçimi Avrupa Futbol Şampiyonası ile eş zamanlı yapma ısrarı, en hafif tabirle bu ülkenin değerlerine uzak düşmektir. Milli değerlerimizden uzak bu beyhude çabayı yüce Türk milletinin takdirine bırakıyoruz." 

Trabzonspor'da Büyük Üzüntü Trabzonspor'da Büyük Üzüntü

Gayemiz, TFF'de Adil ve Rekabetçi Bir Seçim Ortamı Oluşturmaktır 

Duyuruda, adil, şeffaf ve demokratik bir seçim ortamının önemine vurgu yapılarak, başkan adaylarına zaman verilmesi gerektiği belirtildi. Türk futbolunun menfaatlerinin temsil edilmesi için aceleye getirilmiş bir seçim ortamının zararlı olacağı vurgulandı. 

Futbol camiasındaki diyalog ve iş birliği ortamına zarar vermeye çalışanların girişimlerinin sonuçsuz kalacağı da aktarılarak, "Kongre için ilan edilen tarihin öne çekilmesi için TFF Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerine, yakınlarına, TFF Genel Kurul üyelerine, kulüplerin sponsorlarına tehdit mesajları gönderen, toplumsal huzura zarar verecek kavgacı bir tavır takınan bu azınlığın, çoğunluk üzerinde tahakküm kurma çabalarına asla izin verilmeyecektir. Günü değil geleceği kazanmak için çalışmalarını sürdüren, 2032'de ev sahipliği yapma hakkı kazandığımız Avrupa Futbol Şampiyonası'nda Avrupa şampiyonu olacak milli takımın temellerini atan TFF Yönetim Kurulu olarak, 18 Temmuz 2024 tarihine kadar görevimizin başında olduğumuzu bir kez daha Türk futbol kamuoyuna saygıyla ilan ediyoruz” dedi.

Kaynak: AA