Türkiye'de, Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından düzenlenen ve 81 ilde eş zamanlı olarak yürütülen "O'nu Oku, O'nu Yaşa Siyer" sınavında, Hz. Muhammed'in hayatına yönelik sorular soruldu. 

Bu yıl gerçekleşen sınava, genelde yaklaşık 200 bin kişi katılırken, İstanbul özelinde katılım 27 bin kişi oldu. 4 kategoriden oluşan sınavda, 1 ve 2'nci kategori ilköğretim 4'üncü ve 5'inci sınıfları, 2'nci kategori 6,7 ve 8'nci sınıfları, 3'ncü kategori lise öğrencilerini, 4'ncü kategori ise 70 yaşa kadar herkesi kapsıyor. 

11 Şubat Pazar günü gerçekleşen sınav, 11.00'da başlayıp 12.30'da sona erdi. 1 ve 2. kategoride 60 soru, 3 ve 4. kategoride ise 75 soru yer aldı. 

Sınavın amacına dair konuşan İstanbul Peygamber Sevdalıları Vakfı Sözcüsü Adem Atlı,

"Bizim amacımız Peygamber (S.A.V)'in toplum tarafından iyi bir şekilde okunması. İyi bir şekilde anlaşılması." dedi. 

"Kaybedeni Olmayan Bir Sınav"

Adem Atlı, "Öncelikle biz bu sınava, 'kaybedeni olmayan bir sınav' diyoruz. Bu sınava giren herkesin kazanacağını düşünüyoruz. Peygamber (S.A.V)'in hayatını öğrenen ve kendi hayatına sirayet eden bütün insanların bu sınavı kazandığını düşünüyoruz. Bunun yanında bizim Umre ödülümüz var. Yine bunun yanında telefon, tablet, bilgisayar, altın ve benzeri birçok ödül var. Sınavda 1. ve 2. Kategoride 60 soru olacak. Sınav süresi 90 dakika. 3 ve 4. Kategoride ise 75 soru olacak. Yine orada da 90 dakika süre olacak." dedi.

Adana'da Araç Hırsızları Yakalandı! Adana'da Araç Hırsızları Yakalandı!

Sınavda dereceye giren öğrencilere ödül olarak Umre ziyareti verilecek.

Kaynak: DHA