Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu’nda değişiklik öngören teklif TBMM Savunma Komisyonunda kabul edildi.

MSB: Son Bir Haftada 30 Terörist Etkisiz Hâle Getirildi MSB: Son Bir Haftada 30 Terörist Etkisiz Hâle Getirildi

59 maddelik teklifin Komisyon görüşmelerinde söz alan Türkiye Emekli Uzman Erbaşlar Derneği (TEMUD) Genel Başkanı Ali Tilkici, teklifte uzman erbaşlar için getirilen düzenlemelere yönelik endişelerini dile getirdi.   

TSK Personel Kanunu’nda değişiklik öngören teklifin görüşüldüğü Meclis MSB komisyonunda konuşan Ali Tilkici uzman erbaşları ilgilendiren maddeyi, “Şu anda hali hazırda silahlı kuvvetlerimizde ve Jandarma Genel Komutanlığımızda görev yapan 200 bin uzman çavuşun mesleğini endişe ile yerine getirmelerini gerektiren bir madde olarak görüyoruz” dedi.

Ali Tilkici, uzman erbaşların atış ve spor eğitim faaliyetlerinde standartlara ulaşamadıklarında veya atandıkları kadro görevlerinde başarısız olmaları halinde amirinin tutacağı her türlü belge ve tutanak ile sözleşmelerinin fesih edileceğine vurgu yaparak, “Türkiye Cumhuriyetinde hiçbir meslek dalında yeni başlayıp da emekli olana kadar sürekli değerlendirilen bir meslek dalı yok” açıklamasını yaptı.

Düzenlemedeki maddeye göre şu anda Suriye’de 53 yaşında keskin nişancı olarak görev yapan bir uzman çavuşun atışta veya sporda başarısız olması halinde sözleşmesinin feshedileceğini belirten Tilkici, söz konusu uzmanın emekli olamayacağına da dikkat çekti.

Tilkici, “Bu maddeye göre halen Kuzey Irak’ta 50 yaşında manga komutanı olarak görev yapan bir uzman çavuş, sporda eksik kaldığında mesleğinden olacak. Bu maddeye göre amirin herhangi bir şekilde tutanak tutmasıyla mesleğinden ihraç edilecek. Bu vicdani değil” diye konuştu.

Komisyonu takip eden Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’e de seslenen Tilkici, “Değerli Bakanım siz de 50 yıl boyunca bizim komutanımız olarak hizmet ettiniz. Siz bizden daha tecrübelisiniz. Bu madde, bu kahramanların vicdani olarak mesleğini endişeli bir şekilde yerine getiremeyecekleri bir madde. Eğer kabul ederseniz benim bir önerim var; tıpkı subay, astsubayda olduğu gibi sözleşme fesihlerinde mahkemenin değerlendirme yapmasını istiyoruz” talebinde bulundu.

Muhabir: Ersan Akbaş