Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Servet Altay, sıcak havalarda serinlemek amacıyla alınan soğuk duşun kalp sağlığına zararlı olabileceğini belirtti.

Altay, sıcak havalarda vücudun ısı dengesini sağlamak için çeşitli yöntemler kullanıldığını ve bunlardan birinin soğuk suyla serinlemek olduğunu söyledi. Ancak, yazın serinlemek için soğuk duş almanın vücudun ısı dengesini korumaya çalışırken damar ve kalp hastalıklarına yol açabileceğini ifade etti.

Sıtmayla Mücadelede Umutlandıran Gelişme! Sıtmayla Mücadelede Umutlandıran Gelişme!

Altay, soğuk duşun yarardan çok zararı bulunduğuna işaret ederek şunları kaydetti:

"Soğuk duşa ya da hızlı bir şekilde soğuk suya girmek vücudu olumsuz etkiliyor. Dolaşım bozukluğu oluyor, damarlar soğuğa bağlı spazma uğruyor. Vücudun dış tabakasındaki damarlarda olan bu durum sonucunda ani kan basıncı dengesizlikleri olabiliyor. Tansiyon düşmesi ve artmasına bağlı bayılmalar yaşanabiliyor. Aynı zamanda kalbin kendi damarlarında da bu olabiliyor. Dolayısıyla birden soğuk suya girmek kalp spazmlarına da neden olabiliyor. Çok sıcak havalarda vücudu serinletmek için soğuk suya giriyoruz ancak bunu alıştırarak yapmak gerekli. Ilık duş almak doğrusu ama soğuk suya girilecekse de bu durum yavaş yavaş olmalı."

Kaynak: AA