Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Romanya'daki yatırımların 7,5 milyar doları aştığını belirtti. Romanya'nın başkenti Bükreş'e gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında açıklamalarda bulunan Yılmaz, iki ülke arasındaki ilişkilerin stratejik önemine ve ticari potansiyeline işaret etti. Bu ziyaret, Türkiye ile Romanya arasındaki dostane ilişkilerin ve iş birliğinin güçlü bir göstergesi olduğunu ifade etti. Yılmaz'ın Romanya'daki Türk yatırımlarının büyüklüğüne ve gelecek projelerine dair açıklamaları, ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi adına umut verici bir tablo çizdi. 

Niğde'de Çiftçilere Bireysel Sulama Sistemi Desteği Niğde'de Çiftçilere Bireysel Sulama Sistemi Desteği

Romanya'nın Bükreş şehrine resmi bir ziyaret gerçekleştiren Yılmaz, Türkiye'nin Romanya Büyükelçisi Özgür Kıvanç Altan ve diğer yetkililer tarafından karşılandıktan sonra Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) tarafından düzenlenen Türk İş Dünyası Yuvarlak Masa Toplantısı'na katıldı. 

Yılmaz, Romanya'nın Türkiye için stratejik bir öneme sahip olduğunu vurgulayarak, iki ülke arasındaki ilişkilerin son derece olumlu olduğunu dile getirdi. Ayrıca, Romanya'nın Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı 6. ülke olduğunu ve ticaret hacminin 10,6 milyar dolara ulaştığını açıkladı. 

Türk firmalarının Romanya'daki yatırımlarının çeşitliliğine değinen Yılmaz, "Ülkemiz insanlarının üçüncü ülkelerden gelen yatırımları da dahil edildiğinde Romanya'daki doğrudan yatırımlarımız 7,5 milyar dolar gibi oldukça yüksek bir seviyeye ulaşmış durumdadır" ifadelerini kullandı. Ayrıca, Romanya'dan Türkiye'ye gelenlerin vize işlemlerinin kolaylaştırılması yönünde bir karar sürecinin başlatıldığını ve yakın bir gelecekte Romanya'dan üst düzey bir ziyaretin gerçekleşeceğini belirtti. 

Yılmaz, Türkiye'de faaliyet gösteren Romanya sermayeli firmaların sayısının 293 olduğunu ve bu firmaların özellikle motorlu taşıtlar, ulaştırma ve turizm sektörlerinde etkin olduğunu dile getirdi. Karşılıklı menfaatler doğrultusunda yatırımların artırılması hedefine vurgu yaparak, "Amacımız, kazan-kazan anlayışı temelinde bu yatırımları daha da arttırmaktır" dedi. 

Türk müteahhitlerin dünya genelinde başarılı projelere imza attığına dikkat çeken Yılmaz, Romanya'da Türk müteahhitlik firmalarının 211 projeyi üstlendiğini ve bu projelerin toplam değerinin 11 milyar dolara ulaştığını belirtti. Müteahhitlik firmalarının, kara yolu, tünel, köprü, ticaret merkezi ve konut alanlarında uluslararası tecrübelerini Romanya ile paylaşmaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti. 

Kaynak: AA