Batman'da etkili olan sağanağın ardından meydana gelen sel nedeniyle oluşan hasar giderilmeye çalışılıyor.

Salamanje mi, Salomanje mi? Nasıl Yazılır? Salamanje mi, Salomanje mi? Nasıl Yazılır?

Batman Belediyesi, AFAD, İl Özel İdaresi, DSİ ekipleri selden etkilenen Seyitler, Hürriyet ve Karşıyaka mahallelerinde temiz çalışması sürüyor.

Ekipler, sel nedeniyle su basan evlerde tahliye çalışmaları yürütüyor, cadde ve sokaklarda biriken çamur toplanıyor.

Çevre illerden ekiplerin de desteğiyle yürütülen çalışmalarda, 310 araçla 1526 personel yer alıyor.

Vali Ekrem Canalp, Seyitler Mahallesi'nde yürütülen çalışmaları inceledi, halkla görüştü. Canalp, 20 mahallede selden etkilenmiş konutların olduğunu ancak 3 mahallenin daha fazla etkilendiğini belirtti.

En çok hasarın Seyitler Mahallesi'nde meydana geldiğini aktaran Canalp, dalgıç pompalarla, vidanjörlerle biriken suyu tahliye ettiklerini, özellikle binaların bodrum katlarındaki suları tahliye ettiklerini, belediye ekiplerinin kaldırımları ve yolları temizlediğini söyledi.

Selin izlerini silmek için vefa gruplarının kurulduğunu da ifade eden Canalp, şöyle konuştu:

"Vefa ekiplerimizi kurduk. Bu ekiplerimiz vatandaşlarımızın evlerinde biriken çamurları temizliyor. Vatandaşlarımıza kahvaltı, aynı zamanda iki öğün sıcak yemek dağıtımına başladık. Zarar tespit komisyonlarımız şu anda ev ev dolaşarak ne kadar zararları varsa bunların tespitlerini yapıyorlar. Nerede ne eksiklik varsa onlara da müdahale ediyoruz. Çalışmaların hızlı yürütülebilmesi için 600 personel çalışmalara dahil edildi. Şu anda kurumsal kapasitemizi arttırmanın zamanı. Belediyeye aldığımız 200 işçimiz vardı. Talimat verdim. Bu 200 işçiyi de bugün itibariyle göreve başlatacağız. Okul ve diğer kamu kurumlarında çalışan personellerimizi de bir hafta süreyle buradaki vefa gruplarımıza ev temizlikleri için alana çekeceğiz. Böylece 600 kişilik ilave personel ile ev temizliklerine yardım etmek üzere kapasiteyi arttıracağız. Bu şekilde sahaya güçlü bir şekilde girdikten sonra yakın zaman içerisinde durumu toparlama imkanımız olacak."

AA