Milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB3’ün test süreci devam ederken, zorlu şartları aşarak 5. uçuş testini de Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde tamamladı.

Bayraktar TB3 SİHA, İlk Kez İniş Takımları Kapalı Şekilde Uçtu

6 saatlik süren uçuş testini tamamlayan Bayraktar TB3 SİHA, 5. test uçuşu esnasında ilk kez iniş takımları kapalı biçimde uçtu. Böylelikle Milli SİHA, bir testi daha başarılı biçimde geçti.

Zorlu Hava Koşullarında Uçtu

TEI tarafından yerli olarak geliştirilen PD-170 motoruyla uçan Bayraktar TB3 SİHA, 4 Kasım 2023’te Marmara bölgesini etkisini alan ve 130 km/sa hıza ulaşan güçlü lodos fırtınasının oluşturduğu zorlu hava koşullarına rağmen 3. uçuş testinde 5 saatlik uçuş gerçekleştirdi. Aynı zamanda Milli SİHA, 8 Kasım’da yapılan 4. uçuş testinde ise 6 saat boyunca havada kalarak düşük ve yüksek hızlarda sistem tanımlama testlerini de başarıyla geçti.

Bayraktar TB3 2024’te İlk Uçuşunu Gerçekleştirecek

Bayraktar TB3 SİHA, katlanabilen kanat yapısıyla TCG Anadolu gibi kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş kabiliyetine sahip dünyadaki ilk silahlı insansız hava aracı olacak.

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, Bayraktar TB3 için 2024 yılı içinde TCG Anadolu gemisinde testlere başlanmasını planladıklarını açıklamıştı.

Bayraktar TB3’ün sahip olduğu yenilikler diğer insansız hava araçları içerisinde önemli bir farklılık taşıyacak. Görüş hattı ötesi haberleşme kabiliyetine de sahip olacak milli SİHA, böylelikle çok uzun mesafelerde dahi görevini yerine getirebilecek.

Keşif-gözetleme, istihbarat ve taşıdığı akıllı mühimmatlar ile taarruz görevlerini deniz aşırı hedeflere karşı icra ederek Türkiye’nin caydırıcı gücünde çarpan etkisi yapacak.

THK Üniversitesi Geleceğin Teknisyenlerini Yetiştiriyor THK Üniversitesi Geleceğin Teknisyenlerini Yetiştiriyor

Savunma ve Havacılık Sektörünün İhracat Lideri

2003 yılında İHA AR-GE sürecinin başlangıcından beri tüm gelirlerinin yüzde 83’ünü ihracattan elde eden Baykar, 2021 ve 2022 yıllarında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre savunma ve havacılık sektörünün ihracat lideri oldu. 2022’de imzalanan sözleşmelerde ise ihracat oranı yüzde 99.3 olan Baykar, toplamda 1.2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

HABER MERKEZİ