Nesrin YARIM ÖZOĞLU'nun 17 Kasım 2023 tarihli yazısı: Engin Büyük Saçmaladı

Herkesin diline pelesenk olan “Engin saçmalama” sözü nihayetinde gerçek oldu. Anladık ki Engin gerçekten büyük saçmalamış. Öyle saçmalamış ki suç üstüne suç işlemiş. Öyle herkesin özeneceği gibi de saçmalamamış.

Geçtiğimiz yazımızda bir sosyal medya fenomeni olan Dilan Polat-Engin Polat dosyasından söz etmiştik. Gençlerin bu sosyal medya fenomenlerine nasıl özenip kolay para kazanma hayallerinin olduğundan bahsetmiştik. Bu sosyal medya fenomenlerinin şaşalı hayatları ile gençleri nasıl kendilerine özendirdiklerini aslında suyun altında gözükenlerin yüzeyinde yüzenler ile hiç alakası olmadığını anlatmıştık. Dolarlardan buket yapan, lüks araba, pırlantalar, uçaklar alan Engin Polat’a, Dilan Polat, “Engin saçmalama” diye tepki veriyordu. Hani hemen hemen herkesin diline düşen bu cümle ile anladık ki Engin büyük saçmalamış.

Dilan-Engin Polat çifti ve beraberindeki birçok isim hakkında "kara para aklama", "vergi kaçırma", "örgüt kurma" suçlamaları bulunuyor. Yaklaşık 10 günden beri cezaevinde tutuklu bulunan çift, geçtiğimiz günlerde başka bir sosyal medya fenomeni olan ve aynı zamanda güzellik merkezleri de bulunan Banu Parlak’ın iş yerini kurşunlatmak suçundan ifadelerine başvuruldu. Bu olayda da haklarında silahlı saldırıyı azmettirme suçundan ikinci bir tutuklama çıkan çift için günler daha da zorlaştı. Olaylar o kadar ilginç bir boyuta gitmeye başladı ki bu olay ile birçok fenomen, şaşalı hayatlarına bir süre ara vermeye başladı. Fenomenlerin paylaşımları oldukça sıradanlaştı. Evlerinde çalışan personeller, şoförler bir anda kamera arkasına geçmeye başladı. Mutfağında kendi yemeğine yapan, çocuklarına bakan, semt pazarlarından alışveriş yapan paylaşımlar peş peşe gelmeye başladı ama devlet artık uyandı. İş işten geçti, Polat dosyası ile birlikte ipin ucu yakalandı. Çalışma ve Sosyal Güvelik Bakanlığı tarafından 600'e yakın fenomenin araştırılacağı, bu kişilerin lüks paylaşımlarının da mercek altına alınacağı açıklandı. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde dolandırıcılık suçundan birkaç fenomenin daha ifadesi alınmıştı, Bahar ve Nihal Candan kardeşler ise dolandırıcılık suçundan hâlen daha gözaltında tutulmaktalar. Bu kapsamda 600’e yakın sosyal medya fenomenin kapsamlı bir şekilde araştırılacağı öğrenildi. Bir anda zenginleşen, oldukça lüks hayatlar süren, iş yerleri sahibi olan, kendi markalarını kuran pek çok fenomen hakkında da ilerleyen günlerde zor günler gelebilir. Bakanlık yetkilileri, yasalara aykırı durum tespit ederse sosyal medya fenomenleriyle ilgili bilgileri diğer kurum ve birimlere aktaracak. Ticaret Bakanlığı da internetten satılan ürünlere yönelik etkin piyasa ve gözetim mekanizması için harekete geçerek e-Ticarette Ürün Güvenliği Projesi'ni açıklamıştı. Taslakla internet, telefon gibi uzaktan iletişim araçları yoluyla piyasaya arz edilen ürünlerin şikâyet üzerine veya resen denetlenmesinin, işletmecilerin denetimi yapan yetkili kuruluşlarla iş birliği yapmasının ve yetkili kuruluşların denetim için gerektiğinde gizli satın alma yoluyla numune elde edebilmesinin sağlanması amaçlanıyordu.

Yani öyle fason ürünlerle insanların sağlığı ile oynayan, paralarına para katan pek çok insanı zor günler bekliyor. Çok önceden yapılması gereken hamle, geç de olsa yapıldı. Gençleri paylaşımları ile kirleten, kolay yoldan para kazanmaya özendiren bu insanlara artık birileri dur dedi. Engin büyük saçmalarken beraberinde aynı yoldan gelenleri de sürükledi.

Engin bir daha lütfen saçmalama ya da sen bilirsin saçmala…