Yazar Cem Mumcu’nun, Gibi dizisinde Yılmaz ve Ölümlü Dünya filmlerinde Serbest karakterleriyle karşımıza çıkan Feyyaz Yiğit’le olan sohbetleri Youtube’da devam ediyor. Youtube’da yayınlanan program, “Dost Sohbeti” adıyla devam ederken, programın ikinci bölümü yayınlandı.

Feyyaz Yiğit ve Cem Mumcu, hayata ve çevrelerindeki ilişkilerine dair konuşurken, keyifli bir sohbet gerçekleştirdi. Programın bir yerinde Cem Mumcu, Feyyaz Yiğit’in kolunda yazılı dövmeye dikkat çekerek ondan açıklamasını istedi.

Toranaga ve Feyyaz Yiğit’in Babası

Shogun Dizisi Hangi Platformda

Feyyaz Yiğit, karışık bir Japon cümlesi gibi duran dövmesinin ardındaki hikayeyi şöyle anlattı:

“Bu dövmede, ‘Domo toranaga makarameso anjinsen hayt’ yazıyor arkadaşlar. Bu benim babamın bir sözü. Abimde de aynı dövmeden var bu arada. Babam bize çocukluğumuzdan itibaren, sık sık bu cümleyi söylüyor. Aslında bunun bir bağlamı yok. Şöyle, biz 27 yaşındayken falan öğrendim anlamını mesela. Dedi ki ‘Bunun bir anlamı yok’.

Sonra anladım ki babam söyleyemediği şeylerin yerine bunu söylüyormuş. Belki o bile farkında değil ama atıyorum eve misafir geldi. ‘Ulan nereden çıktınız siz ben kendi kendime oturacaktım ne güzel’ şeklinde hissediyor belki. O sebeple bunu söylüyor. Dolayısıyla bu dövme sen ne anlama gelmesini istiyorsan o anlama gelen bir dövme. Yanlış saatte trafiğe çıktıysak, ‘Hay bizi nerelere getirdin!’ demek yerine yine bunu söylemeyi tercih ediyorum.”

Feyyaz Yiğit, konuşmasında babasının söylediği sözün sağdan soldan duyulan kelimelerle oluşturulduğuna dikkat çekerek şöyle devam etti:

Kedilerin Üşüdüğünü Nasıl Anlarız? Kedilerin Üşüdüğünü Nasıl Anlarız?

“Sağdan soldan duyulan kelimelerin oluşturduğu bir cümle olduğunu sonradan anladık tabi. Domo herhangi bir anlama gelebilir. Toranaga, Shogun dizisindeki karakterin adı, (anjinsan da oradan geliyor) o diziyi de seviyormuş.”

Muhabir: Furkan Erkan