Hazine Bakanı Mehmet Şimşek, iddialara göre kirada yüzde 25 artış sınırının kaldırılacağını belirtti.

İş dünyası temsilcileriyle basına kapalı toplantıda buluşan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ev sahibi ve kiracıları ilgilendiren önemli bir konuya değindi.

Sözcü yazarı Nedim Türkmen, bugünkü yazısında Şimşek'in o toplantıda yüzde 25’lik kira zammı sınırının kaldırılacağını söylediğini öne sürdü.

Nedim Türkmen, toplantıya ilişkin izlenimlerini şu sözlerle ifade etti:

“Konut kiralamalarında kira artış oranını yüzde 25 ile sınırlayan ve 1 Temmuz 2024’te bitecek olan düzenlemeye, önümüzdeki dönemde ihtiyaç duyulmayacak ve süre uzatılmayacak. Bir kişinin birinci evine farklı, ikinci evine farklı vergi ve evin değerine göre farklı vergi gibi uygulamaları planlıyoruz. Firmaların yatırım projeleri için alacakları teknoloji/strateji puanı dikkate alınarak; toplam yatırım tutarı en az 1 milyar Türk Lira’sı olan yatırım projelerine, aracı bankalar kanalıyla Yatırım Taahhütlü Avans Kredi (YTAK) tahsis edilecek vade azami 10 yıl olacak.

Fiyatlama ve geleceğe yönelik beklentilerimizi geçmiş enflasyona değil, beklenen enflasyona göre yapacağız. Rezerv biriktirmeye devam edeceğiz. Bankacılar burada, hepsi iyi insanlar, ancak onlara kural koymazsak memleketin hayrını düşünmezler bildiklerini okurlar, ne yapalım hayatın gerçeği bunlar.”

Dışişleri Bakanlığından İsrail Hükümetine Tepki Dışişleri Bakanlığından İsrail Hükümetine Tepki

HABER MERKEZİ

Editör: Yağmur Temiz