GE'nin geliştirdiği 18MW'lık model ve MingYang'ın duyurduğu 22MW'lık devasa boyutlardaki türbinlerle rekabet edip edemeyeceği henüz net değil. Siemens Gamesa, AB'nin İnovasyon Fonu'ndan sağlanan 30 milyon Euro hibe ile bu projeyi yürütüyor. Nisan ayında başlaması planlanan projenin, yılsonuna kadar tamamlanarak birçok yeni teknolojik gelişmeyi test etmesi bekleniyor.

SSB: "Baykar, Teşvik, Hibe ve Destekten Faydalanmamıştır" SSB: "Baykar, Teşvik, Hibe ve Destekten Faydalanmamıştır"

Siemens Gamesa tarafından geliştirilen bu türbin, nominal güç, rulmanlar, elektrik sistemi, kanatların ve kulenin montajı, soğutma sistemi ve bakım stratejisi gibi bir dizi yenilikçi teknolojiyi içerecek. Bu prototip, boyutu ve güç kapasitesiyle dikkat çekerken, ürün ve kurulum sürecindeki yeniliklerle de sektörde bir ilk olma özelliği taşıyacak. Ancak, detaylar hala sınırlı ve “yenilikçi” teriminin tam olarak neyi kapsadığı belirsiz.

Uzmanlar, Siemens Gamesa'nın mevcut 20MW+ türbinlere hızla geçiş yapmayacağını, bunun yerine ilk etapta 17-18MW aralığında türbinler geliştireceğini öngörüyor. Bu stratejiyle, şirket GE ve Vestas gibi rakiplerle rekabet edebilecek bir konuma gelecek.

Kaynak: Hasan Erdoğan