Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad’da düzenlenen uluslararası World Defense Show'da ülkemizi temsil eden savunma firmaları arasında ASELSAN’da bulunuyor.

ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, Riyad’daki uluslararası fuara, Türkiye’den 60’a yakın şirketin katıldığına dikkat çekerek, “Türk Savunma sanayii açısından gurur tablosu. Burası dünyanın en büyük fuarlarından biri ve uluslararası paydaşların katıldığı bir yer. Bu katılım savunma sanayimizin geldiği seviyeyi göstermesi açısından memnuniyet verici” değerlendirmesini yaptı.

ASELSAN’ın savunma sanayi ailesinin lider kuruluşlarından biri olarak fuara katıldığını belirten Ahmet Akyol, “Buraya önemli ürünlerimizle katılım sağladık. Biz önemli bir şirketiz. Hava ve kara platformlarının gözü olan ASELFLIR - 500 / 600 sistemlerini son kullanıcıyla buluşturmak için buraya getirdik. Alanında fark yaratan, bütün muadillerinden daha iyi performans aldığımız bu sistemleri fuarda sergiliyoruz” dedi.

Akyol, fuarda ASELSAN üretimi güdüm kitleri ile beraber radar ve haberleşme sistemlerinin de sergilendiğini kaydederek, “Aslında bütün bunlarla biz, İHA’larımızın, gerek Akıncı gerek Anka’nın çeşitli senaryolarda kullanılmasını sağlıyoruz” dedi.

Hava Savunma alanında buraya ilk kez Gürz sistemini getirdiklerini de açıklayan Akyol, “Türkiye’den sonra ilk defa burada sergiliyoruz. Yine Hisar, Korkut, Siper sistemlerimiz burada son kullanıcılarla ve ilgili makamlarla buluşturuldu. Dolayısıyla hava savunmayı da ciddi bir potansiyel olarak görüyoruz” bilgilerini verdi.

Akyol, ASELSAN’ın deniz sistemlerinden Gökdeniz’in Türkiye’nin envanterine girdiğini de belirterek, “Peş peşe ihracat sözleşmelerimizi imzalıyoruz. Gerçekten etkinliği ve kullanım kolaylığı ile kullanıcılarda çok ciddi bir memnuniyet oluşturuyor” açıklamasını yaptı.

ABD, 52 Yıl Sonra Ay’a İniş Yaptı ABD, 52 Yıl Sonra Ay’a İniş Yaptı

Sınır güvenliğinde önemli bir üretim olan Karaca radarını ilk defa uluslararası bir alanda sergilediklerini kaydeden Akyol, ”Burada işbirliği yapmak istediğiniz bütün paydaşları bulabiliyorsunuz. Dolayısıyla neredeyse nefes almadan bu paydaşlarımızla ve son kullanıcılarımızla buluştuğumuzu ayrıca çok yoğun bir ilgi olduğunu söyleyebilirim” diye konuştu.

Kaynak: Ersan Akbaş