Sevdenur NAMALAN'ın 20 Kasım 2023 tarihli yazısı: Bu Mesaja Dikkat!

Dolandırıcılar her geçen gün yeni bir yöntemle karşımıza çıkıyor. Kişisel bilgilere ulaşıp telefonlara ya da mail adreslerine mesaj göndererek binlerce kişiyi tuzaklarına düşürüyorlar. Hafta sonu telefonuma bir mesaj geldi. Resmi dille yazılmış bir mesaj olması dikkatimi çekti. ‘0850 557 3054’ numaralı hattan gelen mesajda Ağır Ceza Mahkemesi’nde sanık olarak ifadeye çağrıldığım yazıyordu.

Mesaj, “1.Ağır Ceza Mahkemesinin 2023/458 talimat sayılı dosyanızda sanık olarak ifadenizi e-ifade uygulaması üzerinden veriniz.(LİNK)” şeklindeydi.

Numarayı araştırdığımda pek çok kişiye de aynı mesajın geldiğini gördüm. Numara sorgulama sitesinde aynı durumdan şikâyetçi olan vatandaş, başına geleni şöyle anlatmış:

“Kesinlikle soyguncu. Aman dikkat edin. Bir de mesajı hafta sonu gönderiyor ki resmi kurumlardan doğrulama yapamasınlar veya tongaya kolay düşsünler diye. Bize ise şöyle bir mesaj geldi: 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2023/458 talimat sayılı dosyanızda sanık olarak ifadenizi e-ifade uygulaması üzerinden veriniz: LİNK. AMAN DİKKAT EDİN ARKADAŞLAR. Böyle mesajlarda gelen linklere TIKLAMAYIN. Meraktan linke tıkladıysanız da açılan pencerede bilginizi paylaşarak oltaya gelmeyin!”

14 gün önce kendisine mesaj geldiğini ifade eden vatandaşın da paylaşımı şöyle:

“Ağır cezada dosyam olduğunu ve e-ifade vermem gerektiği ile ilgili mesaj göndermişler. Gönderdikleri bağlantıyı açmadım. Muhtemelen dolandırıcılar.”

Aynı numaradan mesaj alan diğer vatandaşların paylaşımlarından bazıları da şu şekilde:

“1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2023/458 talimat sayılı dosyanızda sanık olarak ifadenizi e-ifade uygulaması üzerinden veriniz diye mesaj geldi, dolandırıcı.”

“Diğer şikâyetlerdeki ile aynı mesaj geldi ve aşağıdaki linki tıklamam gerektiği söylendi. Öncelikle nerenin 1. Ağır Ceza Mahkemesi? Neden Türkçe karakter kullanılamamış? Tıkladığınız linkte ulaşılamayan URL diyor. Bu nedenlerle şüpheli ve muhtemelen dolandırıcı.”

(Mesajın Türkçe karakter kullanılmadan yazılan orijinal hâli: “1.Agir Ceza Mahkemesinin 2023/458 talimat sayili dosyanizda sanik olarak ifadenizi e-ifade uygulamasi üzerinden veriniz.(LİNK)”)